Aktualności

Memoriał Brunona Bendiga w Gdyni

Zdjęcie czarno-białe z mężczyzną w czerwonych rękawach bokserskich
Fot. ©Depositphotos/cristovao

Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza do hali gier w sobotę, 3 grudnia 2016 r. na V Memoriał Brunona Bendiga. W jego ramach odbędzie się mecz pomiędzy klubami Bombardier Gdynia a reprezentacją Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z weteranami pięściarstwa – olimpijczykami: Marianem Kasprzykiem, Józefem Grudniem i Hubertem Skrzypczakiem. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Patronem wydarzenia jest, nieżyjący już od 10 lat, Brunon Bendig. Jego znakiem rozpoznawczym było: opanowanie, taktyka, a także godny podziwu lewy prosty, wspierany przez prawy hak. Na kartach historii boksu zapisał się jako brązowy medalista z Rzymu w 1960 r. Były to wyjątkowe igrzyska dla polskiego boksu. Złoty medal przywiózł do kraju Kazimierz Paździor, 3 srebrne: Adamski, Walasek i Pietrzykowski (który w finale przegrał z rozpoczynającym dopiero karierę Cassiusem Clayem czyli Muhhamadem Alim), a 3 brązowe, obok Bendiga, Kasprzyk i Drogosz.

Przed gdynianami i zawodnikami z Meklemburgii nie lada wyzwanie, gdyż swoje siły będą mierzyć przed legendami polskiego pięściarstwa.

Historia pierwszego z nich, Mariana Kasprzyka, stała się gotowym scenariuszem na film. Tuż po zdobyciu brązu na Olimpiadzie w Rzymie, w latach 1961-1964, został zdyskwalifikowany. Kara została uchylona na krótko przez Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 1964 r., co zaowocowało zdobyciem w zaciętej walce, złotego medalu i powstaniem filmu „Bokser" z Danielem Olbrychskim w roli głównej. Marian Kasprzyk w swojej karierze stoczył 270 walk, z czego 232 wygrał, 10 zremisował i 28 przegrał.

Kolejnych z nich, Józef Grudzień, złoty medalista z Olimpiady w Tokio 1964 r. i srebrny z Meksyku 1968 r. w wadze lekkiej, odnosił również sukcesy w mistrzostwach świata. Ten najważniejszy tytuł zdobył w 1967 r. w Rzymie. Po zakończeniu kariery bokserskiej (253 pojedynki, 216 wygranych, 10 remisów i 27 porażek) został technologiem.

Trzecim gościem sobotniego turnieju, będzie Hubert Skrzypczak. Uznany za najlepszego zawodnika wagi papierowej, jest brązowym medalistą z Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r., a także wicemistrzem świata z Berlina z 1965 r. i mistrzem świata z Rzymu 1967 r. W swojej karierze stoczył 243 walki, z których 208 wygrał, 3 zremisował i 32 przegrał.

V Memoriał Brunona Bendiga  w boksie olimpijskim

  • 3 grudnia 2016 r., sobota, godz. 17.00
  • hali gier
  • ul. Olimpijska 5/0
  • Gdyńskie Centrum Sportu
  • wstęp - wolny

Zobacz: Gdyńskie Centrum Sportu

Memoriał Brunona Bendiga _plakat

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości