Aktualności

Medyczny Dzień Nauki

$image_alt
Fot. mat. prasowe GUMed

Wyhodowanie własnego chemicznego ogrodu, wywołanie burzy w probówce i morza piany to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Medycznego Dnia Nauki. Ósma edycja akcji odbędzie się 22 maja 2015 r. w Collegium Biomedicum w Gdańsku. To największa na Pomorzu akcja popularyzująca nauki medyczne wśród dzieci i młodzieży szkolnej, która odbywa się w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wstęp – bezpłatny.

  Medyczny Dzień Nauki
  Fot. mat. prasowe GUMed

Podczas licznych wykładów i warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in., jak przebiegały operacje w przeszłości, czy i jak pacjenci byli znieczulani oraz jak wygląda operacja wideo w 3D. Zostanie zdradzona cała prawda o wampirach i wilkołakach – czy na pewno to tylko legendy, czy może kryje się w nich ziarno prawdy. Immunolodzy zaszczepią wśród uczestników chęć szczepienia, z demonstracją na pluszowym ochotniku, a pod okiem farmaceutów będą tworzyć modele cząsteczek związków chemicznych o potencjalnym działaniu farmakologicznym i sprawdzą wpływ różnych czynników na zmianę barwy. Nie zabraknie warsztatów językowych dotyczących m.in. wpływu zdrowej diety i aktywnego trybu życia na samopoczucie, najdziwniejszych chorób świata czy kulis życia akademickiego.

Po raz pierwszy młodzi kardiolodzy przeprowadzą warsztaty o omdleniach wśród młodzieży szkolnej, połączone z nauką podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Anestezjolodzy zaprezentują aparat USG do nakłuć naczyń oraz wykonywania blokad nerwowych, a chirurdzy nauczą młodych adeptów nauk medycznych podstawowych technik w chirurgii klasycznej i laparoskopowej.

Nie zabraknie cieszących się co roku dużą popularnością warsztatów udzielania pierwszej pomocy i zwiedzania akademickiej zwierzętarni. Ponownie zostanie przeprowadzony kurs samobadania piersi na fantomach i szycia chirurgicznego. Fizjoterapeuci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzą wiele zajęć sportowo-edukacyjnych, połączonych m.in. z oceną sprawności ręki z wykorzystaniem testera czucia i dynamometru czy oceną równowagi. O smaczne i zdrowe przekąski, jak co roku, zadbają młodzi dietetycy.

⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒

VIII Medyczny Dzień Nauki
22 maja 2015 r., piątek, godz. 9-13
Collegium Biomedicum
ul. Dębinki 1
Gdańsk

Więcej: Medyczny Dzień Nauki

Wydarzenie pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego.

  • Wnioskodawca: Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Zdrowia, tel. 58 32 68 260

 

Opr. BMG

 

view szablon artykułu