Aktualności

Medycyna czy psychologia. Czym jest opieka paliatywna? Konferencja w Europejskim Centrum Solidarności

Kobieta siedząca na wózku
Fot. ©Depositphotos/michaeljung

Jak zrozumieć człowieka cierpiącego? Jak dbać o pacjenta? Hospicjum dla dorosłych czy też dzieci? To tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone w Europejskim Centrum Solidarności. III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna odbędzie się 8 i 9 września 2017 r.

 

Wydarzenie, które patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, jest organizowane przez Fundację Hospicyjną.

Tematyka warsztatów i wykładów obejmie zarówno problematykę z pogranicza dziedzin medycznych, jak i zagadnienia związane z pomocą psychologiczną, duchową i socjalną.

Wśród prelegentami będą m.in.: konsultant krajowa w dziedzinie medycyny paliatywnej, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marcin Gruchała, a także prof. Jacek Łuczak, założyciel Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

 

Inicjator ruchu hospicyjnego

Jak mówi dr Anna Janowicz, wiceprezes Fundacji Hospicyjnej ks. Eugeniusz Dutkiewicz jako pierwszy w Polsce podjął się powołania domowej opieki hospicyjnej. Widząc samotność osób u kresu życia i bezradność ich rodzin, postawił sobie za cel zapewnienie im możliwie wszechstronnego wsparcia, co w tamtym czasie nie było proste, bo mówimy o latach 80. Na tym tzw. modelu gdańskim opieki, wzorowało się później wiele zespołów hospicyjnych w Polsce, którym ks. Dutkiewicz pomagał organizować opiekę, głosząc rekolekcje i dzieląc się doświadczeniem. – Pierwszego dnia konferencji przypomnimy najważniejsze elementy filozofii holistycznej i zintegrowanej opieki hospicyjnej oraz porozmawiamy o współczesnej, praktycznej kontynuacji myśli ks. Dutkiewicza – dodaje Janowicz.

Miejsce konferencji jest nie bez znaczenia dla kontekstu idei solidarności i współpracy, która pozwoliła na narodzenie się ruchu hospicyjnego w Polsce. 10 września 2017 r. przypada 15. rocznica śmierci ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC, założyciela gdańskiego hospicjum. Jemu będzie dedykowana konferencja.

Podczas konferencji, po raz pierwszy, Fundacja Hospicyjna przyzna nagrodę im. ks. E. Dutkiewicza. Uhonorowane zostaną nią osoby indywidualne i instytucje, które podążyły śladami inicjatora ruchu hospicyjnego w Polsce i w sposób szczególny propagują idee opieki hospicyjnej.

Program konferencji

Opłaty za udział w konferencji w całości przeznaczone zostaną na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Koszt udziału w konferencji:

  • lekarze: 350 zł
  • pielęgniarki i inne zawody: 150 zł

Kontakt: Anna Laska, a.laska@hospicja.pl, 668 895 072

Fundacja Hospicyjna prowadzi Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC, najstarsze i największe hospicjum na Pomorzu. Sprawuje opiekę stacjonarną w Domu Hospicyjnym, opiekę domową dla dzieci i dorosłych oraz poradnie perinatalną i paliatywną. Rocznie udziela wsparcia około 1000 potrzebującym.

 

III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna

  • 8-9 września 2017 r. piątek-sbobota
  • Europejskie Centrum Solidarności
  • plac Solidarności 1
  • Gdańsk

Zobacz: III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna

III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna_baner

view szablon artykułu