Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Bez kategorii
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9b5e0758-7a08-4fe6-8373-24c599c47bad.jpg Masz gorączkę?  W nocy i w święto, jedziesz do szpitala. Nowe zasady opieki nad chorymi już od 1 października

Masz gorączkę? W nocy i w święto, jedziesz do szpitala. Nowe zasady opieki nad chorymi już od 1 października

Starszy mężczyzna u lekarza

Ustawa o tzw. sieci szpitali przenosi Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną do szpitali. Oznacza to, że od najbliższej niedzieli, 1 października 2017 r. pacjenci już nie będą mogli korzystać z pomocy ambulatoryjnej w przychodniach, które do tej pory świadczyły usługi. W całym województwie w nocy i w święta opieka będzie udzielana w 33 miejscach.

 

Sprawdziliśmy, jak przygotowane na zmiany są tzw. szpitale marszałkowskie.

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna będzie udzielana na nowo powstałych oddziałach szpitalnych oraz w niektórych pomorskich przychodniach (Pruszcz Gdański, Sopot, Rumia oraz Gdańsk). Punkty będą czynne w dni powszednie w godz. 18.00-8.00, a w niedzielę i święta 24 h w godz. 8.00- 8.00.

Lista aktualnych placówek świadczących usługi znajduje się na stronie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Na Pomorzu do sieci weszło 25 pomorskich podmiotów leczniczych, w tym kilka podlegających samorządowi wojewódzkiemu. Należą do nich  m.in.: Copernicus Podmiot Leczniczy, Szpitale Pomorskie, Szpital Wojewódzki w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. 

 

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna w szpitalach?

Jak wyjaśnia Katarzyna Brożek rzecznik spółki Copernicus (w jej skład wchodzą Szpital im. św. Wojciech i Szpital im. Mikołaja Kopernika) to świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej udzielane w sytuacji nagłej choroby lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Świadczenia w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) i udzielane  bez skierowania.

– Zakres świadczeń w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej obejmuje również zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w podstawowej opiece zdrowotnej oraz zabiegi wynikające z konieczności zachowania ciągłości leczenia i pielęgnacji, np. wykonanie iniekcji z antybiotykiem. Zabiegi te mogą być wykonane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta – dodaje Brożek.

 

Co zmiany oznaczają dla chorych?

W szpitalach od 1 października mają funkcjonować nowe oddziały. Poza Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi (SOR) pacjenci będą mogli uzyskać pomoc w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ). Niestety, w przypadku podmiotów leczniczych, które znajdują się w kilku budynkach może dojść do sytuacji, w której NiŚOZ znajdzie się w innym gmachu niż SOR. 

 

Copernicus Tablice informacyjneNoca i Świąteczna Opeika Zdrowotna w Copernicusie Podmiocie Leczniczym (w budynku przy ul. Powstańców Warszawskich 1/2 w Gdańsku). Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy


Czy będą kolejki do lekarzy?

– Jak będzie z dostaniem się do lekarza, pokaże czas. Myślę, że trzy miesiące powinny wystarczyć, aby sprawdzić funkcjonowanie NiŚOZ – mówi Marzena Mrozek, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Mam też nadzieję, że dzięki nowemu systemowi skrócą się kolejki na SOR, który powinien udzielać pomocy w sytuacji zagrożenia życia  – dodaje.

– Kolejki to kłopot większości szpitali. Proszę zwrócić uwagę na to, że część pacjentów,  którzy trafiali na SOR i tam musieli czekać, zostanie zakwalifikowana na Oddział NiŚOZ – mówi Anita Dahm-Sobczyńska, rzecznik Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. – Nie ma szybkiego i łatwego rozwiązania kwestii kolejek, natomiast w tej sytuacji można liczyć na to, że kolejki nie będą większe. Bardzo istotne jest, aby pacjenci mieli też możliwość dostania się lekarza rodzinnego. Niestety obserwujemy, że dostęp ten w sytuacjach pilnych jest bardzo ograniczony. Ten stan rzeczy przekłada się na masowy napływ pacjentów, którzy z powodu braku dostępu do lekarza POZ, trafiają do SOR i NiŚOZ – tłumaczy Anita Dahm-Sobczyńska.

 

Kto zdecyduje kiedy SOR, a kiedy NiŚOZ?

Pacjenci, którzy zgłoszą się na SOR, a ich życie nie będzie zagrożone, mogą zostać odesłani na Oddział NiŚOZ.  Takie oddziały będą we wszystkie szpitalach sieciowych. W ramach dodatkowych, ogłoszonych przez NFZ konkursów, zostały też wyznaczone przychodnie, które będą świadczyć usługi NiŚOZ.

Rzeczniczka kościerskiego szpitala mówi, że pacjentów będą dzieliły pielęgniarki w SOR i w NiŚOZ. Uprzedza też, że personel będzie na bieżąco reagował na zmiany. – Nie będzie też osobnego miejsca specjalnie dla dzieci – dodaje. 

 

Kto zapewni opiekę

Zgodnie z przepisami na Oddziale NiŚOZ powinien być jeden lekarz i jedna pielęgniarka, ale nie ma ścisłych wytycznych, jakiej specjalności mają być lekarze. – W naszej ocenie jest to za mały zespół, dlatego planujemy po dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki. Pielęgniarki będą z zespołu SOR. Będziemy się przyglądać pracy tego zespołu i w razie potrzeby okresowo go zwiększać – mówi Anita Dahm-Sobczyńska.

 

NiŚOZ w kilku szpitalach marszałkowskich

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Oddział Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej ma się znajdować na parterze, w pomieszczeniach, które wcześniej zajmował NZOZ. Po remoncie niezbędne było wyposażenie w sprzęt medyczny i meble. 

– W przyszłości bierzemy pod uwagę umieszczenie NiŚOZ przy planowej izbie przyjęć, ale tu potrzebna będzie przebudowa pomieszczeń. Tak, jak zostaliśmy zobligowani, od 1 października 2017 r. rusza oddział w naszym szpitalu – wyjaśnia Anita Dahm-Sobczyńska.

 

Budynek Szpitala św. Wincentego a Paulo. Fot. Szpitale Pomorskie

Budynek Szpitala św. Wincentego a Paulo. Fot. Szpitale Pomorskie

 

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna w szpitalach marszłkowskich

  • Copernicus Podmiot Leczniczy:
    al. Jana Pawła II 50 w Gdańsku – budynek Szpitala św. Wojciecha i przychodni przyszpitalnej (niski parter), tel. 58 768 46 84  
    ul. Nowe Ogrody 1-6 – budynek Szpitala im. M. Kopernika, wejście A,  tel. 58 764 06 40 (zmiana od 27 września 2019 r.)
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie – ul. A. Piechowskiego 36, na parterze, w pomieszczeniach, które wcześniej zajmował NZOZ Klincz, tel. 58 680 00 35
  • Szpitale Pomorskie
    Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek 9 a), tel. 58 726 09 39
    Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1 (wejście od Placu Kaszubskiego), tel. 58 726 09 39
    SP ZOZ Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1, tel. 58 660 32 49
    Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, ul. dr. A. Jagalskiego 10,  tel. 58 572 78 44
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku
    Słupsk, ul. Hubalczyków 1,  tel. 59 846 01 02 10. Świadczenia będą udzielane w dwóch gabinetach nr 14 oraz 30 na parterze, w poradniach specjalistycznych przy głównym wejściu do szpitala.
    Ustka, ul. Mickiewicza 12, tel.  59 815 42 28, 59 815 42 29 (tylko w weekendy i dni świąteczne, w dni powszednie tylko w sezonie, czyli w lipcu i sierpniu)
    NZOZ w Kobylnicy przy ul. Główna 54 a, tel. 59 842 90 49
    Zgłoszenia w zakresie wyjazdowej opieki medycznej przyjmowane będą  pod numerami telefonów 59 846 04 90 lub 59 846 01 02.
  • Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku
    7. Szpital Marynarki Wojennej ul. Polanki 117 Gdańsk (dorośli przyjmowani są na parterze, a dzieci przyjmowane są na 1 piętrze), tel. 58 552 62 65

UWAGA
Wykaz wszystkich podmiotów leczniczych świadczących usługi z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej na stronie internetowej Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.