Aktualności

Martwa natura wanitatywna w Narodowym

$image_alt
„Martwa natura wanitatywna " Philippa Sauerlanda. Fot. mat. prasowe MNG

Premierowa prezentacja obrazu „Martwa natura wanitatywna " Philippa Sauerlanda miała miejsce 11 maja 2015 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W towarzyszącej temu wydarzeniu konferencji prasowej udział wzięła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Obraz „Martwa natura wanitatywna" Philippa Sauerlanda – przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – został zakupiony 7 marca 2015 r. do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku w domu aukcyjnym Dorotheum w Pradze (Republika Czeska).

 Prezentacja obrazu „Martwa natura wanitatywna" Philippa Sauerlanda
 Fot. Sławomir Lewandowski

Philipp Sauerland (1677–1762) – artysta wywodzący się z gdańskiej rodziny malarzy – specjalizował się w martwej naturze. W 1714 lub 1715 r. wyjechał do Wrocławia, gdzie zdobył uznanie jako mistrz pędzla. „Martwa natura wanitatywna" (obraz wykonany techniką olejną, na płótnie, dublowany, o wymiarach 38 na 34 cm) jest najprawdopodobniej najwcześniejszym zachowanym dziełem artysty, a także jedynym, które powstało jeszcze w Gdańsku. Jego zakup stał się możliwy dzięki prof. Małgorzacie Omilanowskiej, która przyznała MNG środki finansowe wraz z pełnomocnictwem do udziału w aukcji.

Obraz w istotny sposób wzbogacił zbiory MNG, a szczególnie ekspozycję stałą malarstwa gdańskiego – zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym, wspaniale korespondując ze zbiorami malarstwa holenderskiego. W zbiorach polskich znajdują się tylko trzy gdańskie martwe natury, które powstały w okresie nowożytnym – jedna w kolekcji MNG, druga – w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego, trzecia – w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN.

Martwa natura wanitatywna była gatunkiem niezwykle popularnym w Holandii, kilka takich przedstawień znajduje się w kolekcji malarstwa flamandzkiego i holenderskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Prezentacja obrazu uwypukli jeszcze mocniej wpływ malarstwa holenderskiego na gdańskie.

Dzieło ma już przygotowane miejsce w Galerii Malarstwa Gdańskiego w Oddziale Sztuki Dawnej MNG przy ul. Toruńskiej 1 i niebawem będzie go można tam podziwiać.

Zobacz: Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości