Aktualności

Marszałek uhonorował artystów

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Tradycyjnie już z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznał nagrody ludziom teatru naszego regionu w uznaniu ich osiągnięć artystycznych w minionym roku. W tym roku uroczysta gala wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagród Teatralnych Miasta Gdańska odbyła się w 30 marca, w teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Laureatów wybrała specjalnie powołana Kapituła, składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy członkowie Kapituły są mocno związani z twórczością teatralną.

Tegoroczni laureaci Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego:

  1. Michał Jaros – za znakomitą kreację Broniewskiego (młodszego) w sztuce Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże, za stworzenie pełnej energii i żaru sprawczego postaci młodego idealisty, który jeszcze z nadzieją wygląda nowego dnia.
     
  2. Robert Ninkiewicz – za wybitną kreację Broniewskiego (starszego) w sztuce Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże, za wielką wrażliwość sceniczną i niezwykle sugestywny w przekazie portret człowieka złamanego i rozczarowanego swoim życiem.
     
  3. Adam Orzechowski – za perfekcyjną i konsekwentną reżyserię sztuki Broniewski Radosława Paczochy. Spektakl w wyjątkowy sposób pobudza widza do refleksji nad życiowym dramatem wielkiego poety i zagubionego człowieka.

Nagrodę Honorową za Przedstawienie Roku 2014 (rzeźba Jana Szczypki) otrzymał Teatr Wybrzeże za spektakl Broniewski wg Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Jest to spektakl zaskakujący i niezwykle sugestywny. Trudna i skomplikowana historia wielkiego, choć kontrowersyjnego poety zyskała nowy wymiar. Broniewski wciąga widza w swoją opowieść i zmusza do refleksji nad nieprzewidywalnością ludzkiego losu.

Nagrody indywidualne mają wymiar finansowy. Każdy z laureatów otrzymał po 7 tys. zł. 

 

Fot. Sławomir Lewandowski

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka