Aktualności

Marszałek Struk w Sejmie upomina się o odpowiedzi na pytania dotyczące nawałnicy

Marszałek Mieczysław Struk podczas wystąpienia w Sejmie
Marszałek Mieczysław Struk podczas wystąpienia w Sejmie. Fot. Marek Sterlingow

Wczoraj wojewoda pomorski, na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, odmówił odpowiedzi na pytania o błędy popełnione przez rząd w związku z nawałnicą, która przeszła nad Pomorzem. Dziś marszałek Mieczysław Struk jeszcze raz zadał te same pytania.

 

– Polska obywatelska zdała egzamin. To mieszkańcy i samorządowcy jako pierwsi ruszyli z pomocą poszkodowanym przez nawałnicę. Pomoc rządowa przyszła zdecydowanie za późno – oświadczył na początku swojego wystąpienia marszałek Mieczysław Struk.

 

Zarzuty pod adresem rządu

Mieszkańcy Pomorza i władze samorządowe zarzucają administracji rządowej chaos w trakcie udzielania pierwszej pomocy, choć przyznają, że strażacy to bohaterowie pierwszych dni po nawałnicy.

Zdaniem marszałka Struka rząd powinien ogłosić stan klęski żywiołowej, a wojewoda pomorski – złożyć taki wniosek do pani premier. W wyniku kataklizmu na Pomorzu zginęło kilka osób, w tym dwie harcerki. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Wichura zniszczyła lub uszkodziła wiele budynków. Pozrywane zostały dachy domów i zabudowań gospodarczych. Doszczętnie zniszczonych zostało 30 tys. ha lasów. – Jaka w takim razie musi być sytuacja, która uzasadniałaby ogłoszenie stanu klęski żywiołowej – pytał marszałek.

 

Pytania do premier Szydło

– Mimo wczorajszej długiej wypowiedzi pana wojewody, nie uzyskaliśmy wystarczających odpowiedzi na zasadnicze pytania – przypomniał marszałek Struk. Wczoraj, na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, zadanych zostało 9 pytań do pani premier, m.in.:

  • dlaczego, mimo apeli pomorskich samorządowców, nie podjęto decyzji o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej?
  • dlaczego system ostrzegania i ewakuacji nie zadziałał prawidłowo?
  • dlaczego wojsko zostało wezwane do pomocy dopiero trzy dni po nawałnicy?
  • dlaczego zapomniano o niektórych gminach i nie wpisano ich na listę w załączniku do rozporządzenia określającego wykaz najbardziej poszkodowanych gmin?
  • dlaczego nie został uruchomiony Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który powinien zabrać się do pracy już pierwszego dnia po nawałnicy?

– Jest to też odpowiedź na krytykę pana ministra Błaszczaka, który po pierwsze myli kompetencje, a po drugie usiłuje przerzucić odpowiedzialność ze strony rządowej, również i swojej, na samorządy – zaznaczył marszałek Struk.

Zobacz:

Wojewoda odmówił odpowiedzi na pytania radnych dotyczące usuwania skutków wichury. Zaprosił na piątkowe spotkanie

Wojewoda nie odpowiada? To pytania o błędy wysyłamy do premier Szydło

 

Apel o dalszą pomoc

Na koniec marszałek Struk zaapelował do wszystkich samorządów i wszystkich ludzi dobrej woli o dalsze wsparcie w usuwaniu skutków nawałnicy. – Dziś najważniejsza sprawa to udzielania pomocy poszkodowanym – podkreślił marszałek. Podziękował też wszystkim, którzy do tej pory pospieszyli z taką pomocą.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka