Aktualności

Marszałek Mieczysław Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne za 2013 rok

$image_alt
Fot. Mateusz Ochocki / KFP

Znamy już laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2013 rok. Marszałek Mieczysław Struk uhonorował artystów podczas gali, która odbyła się 24 kwietnia br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Pomorskie Nagrody Artystyczne w kategorii Kreacje Artystyczne otrzymali: 

Wojciech Kościelniak za odważną i twórczą adaptację i reżyserię spektaklu Chłopi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, za oddanie urody utworu Władysława Reymonta i nadanie mu imponującego kształtu scenicznego; 

Cezary Paciorek za przygotowanie mistrzowskiej oprawy muzycznej do spektaklu Verba Sacra w Wejherowie, za wirtuozostwo w dziedzinie muzyki akordeonowej; 

Michał Szlaga za niezwykły album fotograficzny Stocznia – unikatowe świadectwo destrukcji symbolicznej przestrzeni Gdańska, o której zapomniano, a która przez 200 lat była energetycznym silnikiem miasta. 

Pomorską Nadzieją Artystyczną została Elżbieta Benkowska za znakomity film dyplomowy Olena, który znalazł się wśród dziewięciu najlepszych światowych produkcji walczących o Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych na 66. Festiwalu Filmowym w Cannes. 

Nagrodę honorową w kategorii Mecenat Kultury otrzymał Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za stałą opiekę udzielaną Teatrowi Miejskiemu w Gdyni, w tym za zaangażowanie w przedsięwzięcia artystyczne na Scenie Letniej w Orłowie, podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port oraz wsparcie realizacji telewizyjnej Idąc rakiem dla TVP Kultura. 

Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymała Halina Słojewska za pełne ekspresji kreacje aktorskie, niezłomność i siłę charakteru w czasach wymagających Solidarności, odpowiedzialność moralną za spuściznę po Marianie Kołodzieju, a przede wszystkim za inspirację dla kolejnych pokoleń aktorów i ciepło, którym otacza przedstawicieli Pomorskiego środowiska teatralnego. 

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Wskazania członków Małej Kapituły PNA dały wyraźny sygnał, że miniony rok w pomorskiej kulturze upłynął pod znakiem teatru. 

Laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej otrzymali statuetki Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł każda. Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzymał statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Laureatka Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł. 


Małgorzata Pisarewicz 

view szablon artykułu