Aktualności

Marszałek Mieczysław Struk uhonorował Powstańców Warszawskich

$image_alt

Z okazji 75. rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego oraz Święta Niepodległości odbyło się spotkanie z kombatantami i osobami represjonowanymi. Podczas uroczystości, 16. uczestników Powstania Warszawskiego, żyjących na Pomorzu, odebrało z rąk marszałka Mieczysława Struka i prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dr. Jerzego Grzywacza pamiątkowe medale i dyplomy.

W tym ważnym wydarzeniu które odbyło się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej uczestniczyła także wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń. 

Przekazywanie prawdy historycznej oraz upamiętnianie wydarzeń i osób zasłużonych w tamtym okresie to działania, które szczególnie należą się tym, którzy walczyli na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej. Tak zorganizowanych struktur państwa podziemnego, jak w Polsce, nie było nigdzie poza naszym okupowanym krajem. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było w szczególności stworzenie niepodległościowej tradycji, którą należy pielęgnować.

Fot. Sławomir Lewandowski
Fot. Sławomir Lewandowski

Oto lista osób, które zostaną uhonorowane medalem i dyplomem „Powstańca Warszawskiego" :

 
1. Suchorzewska Janina 
2. Skrzyńska Elżbieta 
3. Bajdecka Jadwiga 
4. Hanna Reszczyńska- Essigman 
5. Krystyna Kodymowska 
6. Adamczyk Barbara 
7. Kessler Jadwiga 
8. Thun Wanda 
9. Edward Piłatowicz 
10. Antoni Wasiak 
11. Rzymowski Wojciech 
12. Adamczyk Barbara 
13. Borowski Adam 
14. Kowalewski Zdzisław 
15. Preyss Janusz 
16. Jerzy Grzywacz 
 

Uroczystość organizowana jest przez samorząd województwa pomorskiego oraz Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Wokalno – Muzycznego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera". 

view szablon artykułu