Aktualności

Marszałek Mieczysław Struk uhonorował artystów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego przyznał nagrody ludziom teatru naszego regionu, w uznaniu ich osiągnięć artystycznych w minionym roku. Uroczysta gala wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagród Teatralnych Miasta Gdańska odbyła się 31 marca, w teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Laureatów wybrała specjalnie powołana Kapituła, składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy członkowie Kapituły są mocno związani z twórczością teatralną. 

Laureatami Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego za 2013 zostali: 

Wojciech Kościelniak – za mistrzowskie wprowadzenie na musicalową scenę noblowskiej epopei Władysława Reymonta Chłopi w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, za mądrą oraz niezwykle sugestywną interpretację sceniczną dzieła i stworzenie imponującego rozmachem widowiska; 

Adam Nalepa – za reżyserię spektaklu Czarownice z Salem Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże, za precyzyjnie zbudowany i mocny w wyrazie spektakl, który na deskach gdańskiego teatru zyskał ponadczasowy wymiar zachowując jednocześnie całą siłę dramaturgii oryginału; 

Katarzyna Dałek – za rolę Abigail Williams w spektaklu Czarownice z Salem Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy w Teatrze Wybrzeże, za świetnie poprowadzoną, sugestywną oraz wyrazistą kreację wyrachowanej, bezdusznej i zimnej prowodyrki tragedii, a jednocześnie namiętnej i szaleńczo kochającej Abigail. 
 

Nagrodę Honorową za Przedstawienie Roku otrzymał Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni za spektakl Chłopi wg Władysława Reymonta w reżyserii Wojciecha Kościelniaka – za nową jakość w gatunku! Spektakl zarówno artystycznie, jak i technicznie perfekcyjnie wprowadza wielką epopeję Władysława Reymonta na deski teatru musicalowego. Przedstawienie jest mistrzowsko przeprowadzonym mariażem wielkiej prozy i artystycznego – swobodnego ducha teatru muzycznego. W tym roku nagrodą jest artystyczny plakat autorstwa Tomasza Bogusławskiego, dodatkową niespodzianką dla teatru jest trzysta kopii plakatu w mniejszym formacie, które przekazane zostaną wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie przedstawienia. 

Nagrody indywidualne mają wymiar finansowy. Każdy z laureatów otrzymał po 7000 zł. Odpowiednią oprawę artystyczną uroczystości zapewnił w tym roku zespół Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

 

UMWP

view szablon artykułu