Aktualności

Marek Kamiński na szlaku wartości

$image_alt
Fot. źródło: www.kaminski.pl

Ponad 4 tysiące kilometrów, około 100 dni, tyle samo spotkań i pytań o najważniejsze w życiu wartości. Marek Kamiński 16 marca 2015 roku wyruszył w pieszą podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Przemierzy Szlak św. Jakuba, znany potocznie jako Camino, po to, by inspirować i skłonić do refleksji.

Wyprawę honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Bieguny. Wszystko zaczęło się od tego, że jako pierwszy i jedyny człowiek na świecie zdobył dwa bieguny Ziemi w tym samym roku, a następnie wyczyn ten powtórzył w roli przewodnika z niepełnosprawnym chłopcem Jasiem Melą. Od tamtej pory zdobywa nowe „bieguny" i pomaga innym osiągać własne.  W oparciu o te doświadczenia stworzył 10 kroków, które ułożył w motywacyjną metodę Biegun. Autorski program Marka Kamińskiego uczy sztuki zdobywania celów. Powstał na bazie doświadczeń z wielu lat wypraw i mierzenia się z trudnościami. Praktyczna metoda 10 kroków prowadzi do wewnętrznego rozwoju, zbudowana na motywacji i pielęgnowaniu wartości. Rozwija ważne umiejętności społeczne:

  • motywację,
  • umiejętności planowania,
  • wizualizację celu,
  • radzenia sobie z porażką,
  • korzystanie z bogactwa własnych zasobów,
  • współpracę z innymi.

Marek Kamiński pisze także książki, bierze udział w spotkaniach i wykładach w Polsce i za granicą. Za każdym razem podkreśla, że najważniejsza podróż to ta, którą każdy może odbyć w głąb siebie – poznając własny potencjał i siłę, pokonując ograniczenia i znajdując radość z samego faktu tej podróży.

Bieguny – wiara i rozum. Najnowszy projekt podróżnika – 3. Biegun – będzie miał przede wszystkim wymiar duchowy. Nie bez powodu za miejsce początkowe wyprawy wybrał Kaliningrad, a koniec Santiago de Compostela – finał najsłynniejszej w Europie drogi pielgrzymkowej, Szlaku św. Jakuba

- Ta klamra to kolejne „dwa bieguny" do zdobycia i poznania – podkreśla Marek Kamiński – Kaliningrad, miejsce z którym związany był Immanuel Kant, to symboliczny „biegun rozumu", Santiago de Compostela to „biegun wiary".

Kamiński wyrusza w podróż „szlakiem wartości" – podczas swojej wędrówki będzie spotykał się z różnymi ludźmi i rozmawiał o tym, co w dzisiejszej, pogrążonej w duchowym kryzysie Europie jest najważniejsze. Poznanych ludzi będzie pytał o to, jakie znaczenie współcześnie mają takie pojęcia jak: prawda, dobro, szczerość, uczciwość, duchowość, miłość, szacunek czy uważność. O tym, komu te pytania postawi, zdecyduje często przypadek, jednocześnie podróżnik chętnie przyjmie propozycje spotkań i zaproszenia – tę wyprawę można więc współtworzyć razem z nim.

Marek Kamiński przygotował też specjalny wykład, który planuje wygłosić w różnych, mijanych po drodze szkołach lub na uniwersytetach. „Europa w dobie kryzysu wartości" to wystąpienie, podczas którego podróżnik nie tylko odniesie się do celu swojej aktualnej wyprawy, ale również opowie o podróży z Jasiem Melą i przedstawi autorską Metodę Biegun, czyli sposób na to, by zdobywać własne bieguny i spełniać marzenia. Wykład kierowany będzie głównie do wszystkich tych, którzy chcą na nowo uwierzyć w sens życia zgodnie z najważniejszymi wartościami.

Strefa Biegun
„Szlakiem wartości" będą mogli wyruszyć również uczniowie polskich szkół podstawowych gimnazjalnych i liceów. Jeszcze przed rozpoczęciem projektu uruchomiona zostanie platforma internetowa z modułem edukacyjnym (Strefa Biegun) skierowanym do uczniów i nauczycieli. Oprócz wiedzy z zakresu historii i kultury znajdą się tam scenariusze lekcji przygotowane w oparciu o metodę Biegun, e-learning dla nauczycieli z metody, ćwiczenia i tematy do dyskusji pozwalających odkrywać wartości ważne w kontekście całego społeczeństwa europejskiego.

Zobacz więcej: Strefa Biegun (pdf)

Zbiórka funduszy

Zbiórka funduszy podczas wyprawy 3 Biegun

Wartości udokumentowane
Efektem ponad 100-dniowej podróży Marka Kamińskiego będzie film dokumentalny, którego reżyserem i scenarzystą będzie Jan Czarlewski – mieszkający we Francji artysta młodego pokolenia, nagradzany wielokrotnie na festiwalach w Locarno, Amsterdamie i European Film Awards. Film zobrazuje najważniejsze rezultaty projektu i utrwali kluczowe przemyślenia na temat wartości, które Marek Kamiński odnajdzie w drodze do Santiago de Compostela, a które każdy z nas może odnajdować w swoim życiu na co dzień.

Zobacz więcej: Informacja o realizacji filmu z wyprawy 3 Biegun (pdf)

Zobacz miejscowości na trasie

 

Marek Kamiński. Fot. źródło: http://3biegun.kaminski.pl/Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, przedsiębiorca. Pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 r. wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, 27 grudnia 1995 r. zdobył samotnie biegun południowy. Uczestniczył w wyprawach na Antarktydę, Grenlandię, dwa razy przepłynął jachtem Ocean Atlantycki, przeszedł Pustynię Gibsona, w 2004 roku dotarł na obydwa bieguny z niepełnosprawnym chłopcem – Jaśkiem Melą.

Urodził się 24 marca 1964 r. w Gdańsku. Studiował filozofię i fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentem programu AMP (Advanced Management Program) IESE Business School (Barcelona).

Ekspert w dziedzinie motywacji i przywództwa. Założył w 1996 r. Fundację Marka Kamińskiego, zajmującą się realizowaniem dużych projektów społecznych, skierowanych do wybranych grup potrzebujących, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Fundacja organizuje Europejskie Obozy Zdobywców Biegunów dla dzieci chorych, niepełnosprawnych i w trudnej sytuacji życiowej.

Laureat wielu nagród: za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie; Explorer 2000; Super Kolos 2004; polskiej edycji konkursu „World Young Business Achiever"; wpis do księgi Guinnessa. Oznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Ministra Sportu, Medalem Św. Wojciecha.

Marek Kamiński jest autorem licznych książek, takich jak: „Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998", „Razem na Bieguny", wywiadu rzeka: „Dotykanie świata" oraz książki dla dzieci „Marek – Chłopiec, który miał marzenia".

Fot. źródło: http://3biegun.kaminski.pl/

 

Organizator projektu:

Logo Fundacji Marka Kamińskiego

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

Zobacz również: Pomorskie.travel – 3. Biegun

———————————————————————————————

Patronat honorowy marszałka województwa pomorskiego

  • Wnioskodawca: Fundacja Marka Kamińskiego
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Turystyki i Promocji, tel. 58 32 68 350

Oprac. AK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości