Aktualności

Marek Kamiński na końcowym etapie pielgrzymki

$image_alt
Fot. materiały prasowe FMK

Projekt 3. Biegun zmierza do kluczowego momentu – za Markiem Kamińskim już większość trasy. Obecnie podróżnik jest w Hiszpanii, na początku lipca planuje dotrzeć do Santiago de Compostella.

Marek Kamiński zasłynął zdobyciem dwóch biegunów w ciągu jednego roku. Jako pierwszy i jedyny człowiek na ziemi osiągnął to bez pomocy z zewnątrz. Założył także Fundację Marka Kamińskiego, która realizuje rozmaite projekty edukacyjne i charytatywne, wspierając potrzebujące dzieci i młodzież. Teraz polski podróżnik realizuje kolejne wyjątkowe przedsięwzięcie – jego najnowszy projekt 3. Biegun to ponad 4 tys. kilometrów samotnej, pieszej wędrówki szlakiem Camino. Trasa wyprawy wiedzie z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Znaczna część wyprawy jest już za podróżnikiem.

Zobacz również:

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Santiago de Compostela to miejsce wyjątkowe dla mieszkańców całej Europy. Na wędrówkę szlakiem Camino decydują się setki tysięcy pielgrzymów każdego roku. Dołączył do nich także słynny polski podróżnik Marek Kamiński, który w drodze jest już od ponad miesiąca i pokonał prawie 3 tys. kilometrów.

Trasa pielgrzyma obejmuje sześć europejskich państw. Pielgrzym odwiedził już Rosję (Obwód Kaliningradzki), przeszedł Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię, ostatni etap trasy.

We Francji Marek Kamiński zwiedził prawie 70 miast, z najbardziej znanych takie jak Paryż, Orlean, Blois, Tours, Poitiers i Bordeaux. Przez prawie miesiąc swojej drogi we Francji spotkał niezliczonych, dobrych ludzi, którzy pomogli mu na trasie. Najważniejsze spotkania z entuzjastami jego pielgrzymki odbyły się w Amboise i w Paryżu.

Podczas francuskiego odcinka swojej trasy odwiedził miejsca bardzo znane, takie jak katedra Notre Dame, ale też te cieszące się mniejszym zainteresowaniem, ale równie ciekawe, takie jak  Łuk Triumfalny Germanicusa w Saintes, nocował w starym zamku Chateau de la Roche Martel, przekroczył malowniczą Dolinę Loary, a przede wszystkim poznał wielu pomocnych i wspaniałych towarzyszy na swojej drodze, z krajów takich jak Portugalia, Szwajcaria czy nawet egzotyczna Japonia.

Pokonując swą drogę ze średnią prędkością 5 km/h pielgrzym zmierza do Santiago de Compostela. Pielgrzymka szlakiem św. Jakuba ma wymiar duchowy. - Ta klamra to kolejne „dwa bieguny" do zdobycia i poznania – podkreśla Marek Kamiński. - Kaliningrad, miejsce z którym związany był Immanuel Kant, to symboliczny „biegun rozumu", Santiago de Compostela to „biegun wiary".
Równocześnie wyprawa 3. Biegun jest też okazją do wspierania kluczowego projektu Fundacji Marka Kamińskiego – zbiórki funduszy na rzecz Europejskich Obozów Zdobywców Biegunów, które są organizowane dla dzieci i młodzieży wykluczonej społecznie.

Projekt 3. Biegun zawiera bowiem w sobie dwa istotne działania. Poza wyprawą są nimi promowanie nowatorskiej koncepcji, która uczy, jak sprawić, by niemożliwe stało się możliwe. Ułożona w 10 praktycznych kroków pokazuje, jak poznać samego sobie, zrozumieć swoje potrzeby, wyznaczyć cele i uwierzyć, że można je osiągnąć. Cele to metaforyczne bieguny, które może zdobyć każdy, przy sporej ilości determinacji. Jak mówi sam podróżnik, to właśnie ta metoda pozwoliła przeciętnemu chłopcu z przeciętnej polskiej rodziny dotrzeć na krańce świata. Fundacja Marka Kamińskiego promuję tę metodę i na jej podstawie organizuje szkolenia dla nauczycieli: „Wyznaczać cele i umieć je realizować". Współpracuje też z wydawnictwem Operon przy tworzeniu scenariuszy lekcyjnych i wspomaganiu uczenia przez stosowanie metody Biegun.

To, co bardzo istotne w projekcie 3. Biegun to fakt, że podczas jego trwania Fundacja Marka Kamińskiego zbiera fundusze na Europejskie Obozy Zdobywców Biegunów. To cykl obozów letnich i zimowych, których celem jest wspieranie aktywności dzieci. Skierowane zwłaszcza do dzieci niepełnosprawnych, chorych, pokrzywdzonych przez los – mają budować w nich pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Każdy obóz to swoiste przygotowanie do wyprawy marzeń, za pomocą wprowadzania Metody Biegun.  

Marek Kamiński w drodze do Santiago de Compostela. Fot. materiały prasowe FMK

Drogę pielgrzyma można śledzić przede wszystkim przez stronę internetową projektu: www.camino.kaminski.pl

oraz przez portale społecznościowe:    
www.facebook.com/3BiegunMarekKaminski,
www.pinterest.com/3biegun,
www.twitter.com/3Biegun

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości