Aktualności

Majówka z Trójką w Sopocie

$image_alt
Fot. mat. prasowe Trójki

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, 2 maja 2015 r. otwarta zostanie wystawa „Trójka w obrazach wielkich mistrzów", a na Kulturalnej Plaży Trójki powstanie plenerowe studio Programu 3 Polskiego Radia. Spotkanie z Katarzyną Figurą, Markomania i koncert trójmiejskiego zespołu Trupa Trupa to tylko część atrakcji sopockiej majówki.

Sopot to miasto szczególne dla Trójki – we wrześniu 2013 r., u zbiegu ulic Haffnera i Bohaterów Monte Cassino, otwarty został Plac Radiowej Trójki. W 2014 r. – również podczas majówki – swoją działalność rozpoczęła Kulturalna Plaża Trójki.

Program 3 od lat współpracuje również z wieloma sopockimi instytucjami kulturalnymi – Sceną Kameralną Teatru Wybrzeże, Dworkiem Sierakowskich, Muzeum Sopotu, Zatoką Sztuki i Państwową Galerią Sztuki przy placu Zdrojowym 2. To właśnie stąd, 2 maja 2015 r., w sobotę, nadana zostanie „Markomania" (godz. 10.00-12.00), czyli autorska audycja Marka Niedźwieckiego. Weźmie w niej udział również Barbara Marcinik, która zrelacjonuje wernisaż wystawy „Trójka w obrazach wielkich mistrzów" (początek o godz. 12.00), składającej się z 16 unikatowych obrazów wykonanych przez 14 fotografów, którym pozowało aż 99 dziennikarzy Programu 3. Tematem kalendarza na rok 2015/2016, który obejmuje niestandardowo 16 miesięcy, kończąc się tym samym w kwietniu 2016 r., kiedy Trójka obchodzi swoje urodziny, są wielkie dzieła znakomitych malarzy, m.in. „Szarlatan" Hieronima Boscha, „Wiosna" Botticellego, „Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembrandta czy „Dwie Fridy" Fridy Kahlo. Projekt powstał dzięki współpracy Trójki ze studentami i absolwentami Warszawskiej Szkoły Filmowej, którzy pod kierunkiem Lidii Popiel sfotografowali dziennikarzy Programu 3 w scenografiach odtwarzających dzieła wielkich mistrzów malarstwa.

Po południu radiowa ekipa przeniesie się na Kulturalną Plażę Trójki przy Teatrze Atelier. O godz. 15.00 odbędzie się tu spotkanie z Katarzyną Figurą, które poprowadzi Barbara Marcinik. Od godz. 16.00 mikrofon w plenerowym studiu nad brzegiem Bałtyku przejmie Piotr Stelmach, gospodarz audycji „Myśliwiecka 3/5/7". Na finał (godz. 19.00) zaplanowany został koncert trójmiejskiego zespołu Trupa Trupa.

Nieodłącznym elementem wyjazdowych audycji Programu 3 jest – cieszący się ogromną popularnością – „Sklepik Walendzik". Sprzedawane w nim trójkowe gadżety będzie można kupić w sobotę na Kulturalnej Plaży Trójki.

Transmisja wydarzeń w Sopocie i relacje reporterskie będą gościć na antenie Programu 3 niemal przez całą sobotę, 2 maja. Ponadto, 3 maja, w niedzielę, Trójka wyemituje specjalne wydanie Magazynu Bardzo Kulturalnego (godz. 19.05), w którym Barbara Marcinik będzie rozmawiać o obrazach „skopiowanych" w kalendarzu „Trójka w obrazach wielkich mistrzów", m.in. z dyrektorem Państwowej Galerii Sztuki Zbigniewem Buskim,  prof. Marią Targońską, prof. Maciejem Świeszewskim oraz Bogusławem Deptułą, Adamem Mazurem i Piotrem Szarzyńskim.

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności