Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bf8d4c73-4932-4aa4-87fa-c7c17afc2ff1.jpg Majówka z archeologią i rekonstruktorami. Początek nowego sezonu w Twierdzy Wisłoujście

Majówka z archeologią i rekonstruktorami. Początek nowego sezonu w Twierdzy Wisłoujście

Rekonstruktorzy w Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście otwiera się ponownie dla turystów i mieszkańców Gdańska. Na rozpoczęcie nowego sezonu Muzeum Gdańska przygotuje szereg atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Pokazy grup rekonstrukcji historycznych odbywać się będę od 1 do 5 maja 2019 r.

 

– Majówka z Twierdzą Wisłoujście stała się już tradycją naszego oddziału. W tym roku przygotowaliśmy szereg atrakcji zarówno dla tych żądnych rozwijania swojej wiedzy, jak i pragnących spędzić czas z rodziną w atrakcyjnym miejscu – zapowiada Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik oddziału Twierdza Wisłoujście.

 

Nauka i… odpoczynek

Podczas tegorocznej imprezy będzie można spotkać pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej, którzy przedstawią wyniki badań archeologicznych oraz pomiarów technicznych realizowanych w Twierdzy Wisłoujście w minionych latach. Naukowcy pokażą zabytki pozyskane w ramach wykopalisk oraz film z modelem 3D twierdzy. Prezentacje odbywać się będą w kazamacie bastionu Furta Wodna.

Pozostałymi punktami programu będą pokazy grup rekonstrukcji historycznych oraz ognisko, przy którym będzie można przygotować posiłki na ciepło lub zakupić je przy kuchni polowej. Na dziedzińcu i bastionie Furta Wodna rozstawione zostaną leżaki, na których będzie można odpocząć po odbyciu godzinnej ścieżki zwiedzania, podczas której przewodnicy Twierdzy Wisłoujście opowiedzą o historii fortyfikacji.

– Proponujemy również pamiątkowe zdjęcie, które za małą opłatą będzie można zrobić całą rodziną na tle twierdzy i otrzymać je w formie odbitki na miejscu. Na ten cel przygotowany zostanie plener na bastionie, zdjęcia wykonywane będą przez profesjonalne studio fotograficzne – dodaje Maciej Flis.

 

Wystawa „Mój Dom. Moja Twierdza”

Przez cały sezon na dziedzińcu fortu Carré zwiedzający będą mogli zapoznać się z relacjami powojennych mieszkańców Wisłoujście i Westerplatte. „Mój Dom, Moja Twierdza. Mieszkańcy Wisłoujścia i Westerplatte” to wystawa planszowa, dzięki której widzowie dowiedzą się, gdzie znajdował się Nowy Hel, gdzie była najlepsza plaża w Gdańsku oraz jakie były zabawy dzieci w Wisłoujściu w latach 60. XX w. Życie bohaterów wystawy będzie można poznać dzięki zdjęciom oraz archiwalnym dokumentom z lat 1945-1976.

Wystawa plenerowa będzie dostępna od 1 maja do 30 września w godzinach otwarcia twierdzy.

 

Majówka z Twierdzą Wisłoujście!

  • 1-5 maja 2019 r., środa-niedziela,
  • godz. 10.00-18.00 (ostatnia sprzedaż biletów o godz. 17.30)
  • Twierdza Wisłoujście
  • oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Stara Twierdza 1
  • Gdańsk

 

Wstęp jest biletowany (istnieje możliwość płatności kartą):

  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 7 zł
  • rodzinny – 35 zł
  • normalny grupowy – 14 zł
  • ulgowy grupowy – 6 zł

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Harmonogram pokazów grup rekonstrukcji historycznych:

 

1 maja 2019 r., środa, godz. 10.00-17.00

Członkowie stowarzyszenia Garnizon Gdańsk zaprezentują wyposażenie kuchni wojskowej, dzięki czemu zwiedzający dowiedzą się w czym i jak gotowano w XVIII w. W kramie srebrnika zobaczyć będzie można repliki historycznej biżuterii, guzików, metalowych ozdób strojów i wyposażenia skórzanego, a na stanowisku marynarskim – wyposażenie marynarzy z początków XVIII w.

Dodatkowo, w programie zaplanowano także pokazy musztry, działania broni czarnoprochowej, mundurów z czasów polskiej wojny sukcesyjnej, mody i tańców z epoki.

 

2-3 maja 2019 r., czwartek-piątek, godz. 10.00-17.00

Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentuje hanzeatycką uliczkę wraz z pokazami rzemieślników.

  • Od owcy do tkaniny – animatorka zaprezentuje wyroby wełniane na różnych etapach produkcji. Opowie o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, czesaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający będą mieli możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów.
  • Szewc – na stanowisku zaprezentowany zostanie warsztat szewski z przełomu XIV i XV w., w tym liczne narzędzia (szydła, noże, kopyta szewskie, igły czy dratwy) oraz gotowe buty czy inne wyroby skórzane. Zainteresowane osoby będą miału możliwość samemu spróbować pracy ze skórą.
  • Rybak – stanowisko rybaka to głównie gra dla młodszych odkrywców historii. Animator opowie o życiu codziennym rybaków w tej epoce, zaprezentuje różne narzędzia służące do połowu ryb i wytłumaczy ich zastosowanie. Na stanowisku rozłożonych zostanie kilka drewnianych rybek z haczykami, które będzie można złowić z wykorzystaniem zabawkowych wędek.
  • Mennica – pod okiem animatora uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Wytłumaczone zostaną też ceny i miary jakie obowiązywały w Gdańsku, Polsce i Europie na przełomie XIV i XV w. Na stanowisku znajdzie się też dawna waga szalkowa i różnego rodzaju monety, a na ich przykładzie wyjaśniana będzie ich wartość w wiekach średnich. Wybite własnoręcznie monety uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą (koszt wybicia jednej monety to ok. 2 zł).
  • Skryba – animator zaprezentuje techniki sporządzania pism i nauczy uczestników sztuki kaligrafii przyrządami z przełomu XIV i XV w. Na stanowisku będzie można odpowiednio przygotowanym gęsim piórem pod czujnym okiem animatora zapisać swoje imię pismem gotyckim i zabrać je ze sobą na pamiątkę.
  • Warsztat drobnego cieśli – na tym stanowisku wykonywane będą drobne przedmioty z drewna, m.in. tabliczki woskowe czy grzebyki. Zaprezentowane będą też repliki narzędzi, a odwiedzający to stanowisko będą mogli spróbować ich użyć.
  • Odlewnik – animator opowie o przedmiotach wykonywanych w procesie odlewania (dzwony, działa, klamry, sprzączki, ozdoby, plakietki pielgrzymie itp.). Podczas prezentacji warsztatu odlewane będą plakietki pielgrzymie i świeckie metodami znanymi w epoce.

 

4 maja 2019 r., sobota, godz. 10.00-17.00

Twórcy projektu Wynajmij Rycerza przeprowadzą trening rycerskiego rzemiosła połączony z opowieścią o stanie rycerskim, a dzieci biorące udział w rycerskim wf-ie będą pasowane na rycerza. W programie przewidziano także pokazy walk rycerskich oraz prezentacje strzału z hakownicy. Oprócz tego zorganizowana zostanie strefa gier i zabaw średniowiecznych.

 

5 maja 2019 r., niedziela, godz. 10.00-17.00

Członkowie stowarzyszenia Kompania Kaperska wcielą się w mieszkańców fortu – muszkieterów oraz kobiety pracujące na rzecz załogi. Poprzez zaaranżowanie wnętrza kamienicy (dolne pomieszczenie, na co dzień udostępnione dla grupy) stworzony zostanie kolejny punkt na trasie zwiedzania obiektu.

 

*  *  *

 

Jak dotrzeć do Wisłoujścia?

Do twierdzy można dojechać autem i rowerem. Poza tym z centrum Gdańska kursują autobusy linii 106, 138 i 606 oraz tramwaj wodny F5.

Do Twierdzy Wisłoujście będzie można także dopłynąć żaglowcem Baltic Star. Jednostka kursować będzie co 30 min. z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port (nabrzeże zbożowe przy ul. Starowiślnej) – Twierdza Wisłoujście. W przypadku większej ilości chętnych niż jest miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

Koszt przeprawy w obie strony:

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • przewóz roweru – 5 zł/szt.

Koszt przeprawy w jedną stronę:

  • normalny – 6 zł
  • ulgowy – 3 zł
  • przewóz roweru – 3 zł/szt.

Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.