Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e7c8583c-7a4b-45ef-83f5-8aeb07d93d3d.jpg Luty pod znakiem św. Walentego. Zajęcia dla gdańszczan w Instytucie Kultury Miejskiej

Luty pod znakiem św. Walentego. Zajęcia dla gdańszczan w Instytucie Kultury Miejskiej

frywolitki

Warsztaty tworzenia lalek-motanek oraz wykonywania naszyjników, wyplatania serc z papierowej wikliny oraz spotkanie integrujące gdańskie koronczarki. To propozycje Instytutu Kultury Miejskiej na najbliższy miesiąc. Pierwsze spotkanie w piątek, 9 lutego 2018 r.

 

Udział w zajęciach jest bezpłatny, a materiały – zapewnione.

 

Co będzie się działo?

Propozycje spotkań w ramach otwartego IKM w lutym dotyczą gorących serc i dnia św. Walentego. Agnieszka i Alicja Żarkiewicz 9 lutego zapraszają na warsztaty robienie serc z wikliny papierowej, Liubov Mykhaylyk 12 lutego pokaże, jak samodzielnie zrobić lalki-motanki, a gdańskie koronczarki 16  i 19 lutego spotkają się i będą wyplatać koronki techniką frywolitki czółenkowej. Pod koniec miesiąca, 23 lutego, wszystkie osoby, które lubią tworzyć własne ozdoby, będą mogły stworzyć biżuterię z minerałów. Zajęcia poprowadzi Anna Szyndlar.

 

Program zajęć:

  • Serca z odzysku – warsztaty wyplatania serc z wikliny papierowej – 9 lutego, piątek, godz. 17.00-19.00
    To jeden z przykładów twórczego wykorzystania niepotrzebnych gazet. Własnoręcznie zrobione drobiazgi z recyclingu są ciekawym pomysłem na walentynkowy prezent. Agnieszka i Alicja Żarkiewicz pokażą krok po kroku, jak skręcać tutki z gazet, zwijać i stworzyć serce dla bliskiej osoby, przyjaciela czy po prostu – nietypową, domową dekorację. Zapisy: agnieszkazarkiewicz@gmail.com.

 

  • Lalka na dzień zakochanych – warsztaty tworzenia lalek-motanek – nierozłączek – 12 lutego, poniedziałek, godz. 17.00-19.00  
    Lalki-motanki to tradycyjne słowiańskie maskotki symbolizujące wzajemną miłość, wierność i małżeńskie szczęście. Tradycja  ich robienia sięga czasów kultury trypolskiej. Robione bez igły i nożyczek, niemające twarzy lalki są pełne symboli: spódnica przedstawia ziemię, koszula – trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; chusta, wianek, wstążka na głowie – związek  z niebem. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów dowiedzą o roli lalek-motanek w kulturze i życiu Słowian, zapoznają się z techniką ich wykonania i stworzą parę weselnych lalek – nierozłączek. Cechą charakterystyczną tych lalek jest wspólne ramię, które łączy zakochanych. Wierzono, że taka lalka ma moc amuletu, chroniącego pokój i harmonię w małżeństwie. Twórcą nierozłączek najczęściej była osoba bliska dla narzeczonej – jej matka albo siostra, która w trakcie pracy przekazywała lalce swoje dobre życzenia i intencję. – Podstawy techniki tworzenia motanek nie są skomplikowane i każdy początkujący w ciągu dwóch godzin da radę zrobić swoją własną niepowtarzalną lalkę dla siebie albo na prezent – mówi Liubov Mykhaylyk prowadząca warsztaty. Zapisy: lumicrochet@gmail.com.

 

  • Gdańskie frywolitki – warsztaty rękodzieła tworzenia koronek metodą tradycyjną 16 lutego (piątek) i 19 lutego (poniedziałek), godz. 16.30-18.30
    Gdańskie koronczarki będą wyplatać koronki techniką frywolitki czółenkowej. Na spotkanie integrujące środowisko, połączone z warsztatem dla początkujących, zaprasza Alicja Wolska – pasjonatka i popularyzatorka tej tradycyjnej techniki wyplatania koronek. Uczestniczki będą miały niecodzienną okazję zaprezentować swoje prace innym koronczarkom, wymienić doświadczenia, dobre praktyki oraz po prostu wymienić się  kontaktami. Jeśli ktoś jeszcze nigdy nie miał w ręku czółenka, a chciałby spróbować swoich sił, to będzie również taka możliwość, pod okiem doświadczonego instruktora. – Pierwsza lekcja nie wystarczy, aby zrobić całą serwetkę, ale wystarczy, by zrozumieć zasadę tworzenia frywolitek, poznać miejsca, w których zainteresowani będą mogli zdobywać dalsze szlify – mówi Alicja Wolska. Frywolitka czółenkowa pozwala na tworzenie niezwykle delikatnych, koronkowych projektów: serwetek, biżuterii, ozdób do wnętrz, wianuszków itp. Zachwycające efekty sprawiają, że frywolitka staje się coraz częściej poszukiwaną techniką rękodzielniczą. Zapisy i informacje: alicja.wolska@interia.pl.

 

  • Kamienne naszyjniki – warsztaty tworzenia oryginalnej biżuterii – 23 lutego, piątek, godz. 15.30-18.00
    Jak z poszczególnych elementów własnoręcznie przygotować naszyjnik? Jak łączyć kamienie, by był nie tylko ładny, ale i trwały? Uczestnicy warsztatów nauczą się projektowania naszyjników z gotowych minerałów w różnych kształtach oraz ozdobnych elementów z innych materiałów. Anna Szyndlar, która od kilkunastu lat tworzy biżuterię, zaprasza do poznania techniki tworzenia naszyjników z kamieni i minerałów. Zapisy od 10 lutego 2018 r. szanna1@interia.pl. Należy przesłać imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki, numer telefonu kontaktowego. 

 

Dołącz do sieci kultury

Otwarty IKM to program zachęcający mieszkańców Gdańska do realizowania pomysłów na wydarzenia kulturalne.

Przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą zrealizować pomysł na wydarzenia kulturalne, kulturalno-edukacyjne i kulturalno-społeczne w siedzibie IKM. Na zgłoszenia pomysłów na marzec  instytut czeka do 10. lutego. Organizatorzy wybranych projektów otrzymują dofinansowanie do 500 zł brutto na ich zrealizowanie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.