Aktualności

Lubań – największe targi rolne w regionie

$image_alt

8 i 9 czerwca 2013 r. w Lubaniu niedaleko Kościerzyny odbyły XXII Targi Rolno-Przemysłowe oraz Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Targi odwiedziło ponad 50 tys. zwiedzających. Była to największa jak dotąd impreza targowa w województwie pomorskim.

Komisje oceny zwierząt rozpoczęły swoją pracę w sobotę o godz. 11, tuż po uroczystym otwarciu targów. O tytuły czempionów i wiceczempionów zwierzęta walczyły w kategoriach: bydło mleczne i mięsne, konie, owce i trzoda chlewna. Króliki, gołębie, drób hodowlany, ptactwo ozdobne, osioł i muł prezentowane były w formie pokazu. Po ocenie zwierząt odbyły się spotkania hodowców podsumowujące dorobek hodowlany i wyniki za 2012 r.
 
Niedziela rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele pw. bł. Jana Pawła II, którą odprawił ks. biskup Wiesław Śmigiel. Po nabożeństwie korowód, przy akompaniamencie Orkiestry Begama, wyruszył na plac targowy. Na scenie nastąpiło oficjalne przywitanie gości, a wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Plocke wręczył pomorskim rolnikom odznaczenia resortowe „Zasłużony dla Rolnictwa". Ogłoszono także wyniki konkursu na Hit Targów:

  • za najciekawszą prezentacje sprzętu rolniczego – agregatu Fenix – nagrodzona została firma ROLTOP Sp. z o.o. w Cedrach Małych,
  • za bogatą prezentację sprzętu uprawowego i robota udojowego – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ROLMAX Bartłomiej Korda
  • za prezentację ciągników – ROLKOM W. Schwoch & M. Bogun Sp.j. w Cedrach Małych.

W kategorii „produkt spożywczy" bezkonkurencyjny okazał się  chleb żytni wieloziarnisty Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" w Sierakowicach.
 
To nie koniec listy nagrodzonych. W konkursie na najsmaczniejszą tradycyjną zupę pomorską wygrała „przegotówka" KGW w Długim Kierzu. Drugie miejsce zajęło KGW w Wąglikowicach za zupę rybną, trzecie – KGW w Starym Barkoczynie za czerninę z gęsi.
 
Podczas targów podsumowano także regionalne wyniki ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo 2013".
 
W niedzielę nastąpiło ogłoszenie wyników Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Hodowcy zaprezentowali swoje czempiony i wiceczempiony na ringu i odebrali pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Dzielnie o tytuł miniczempiona walczyły też dla swoich podopiecznych dzieci hodowców w wieku od 6 do 11 lat. Najwyższy laur uzyskała jałóweczka prezentowana przez 11-letniego Tomasza Pienschke z Brzezina.
 
Zwiedzających zabawiały zespoły prezentowane przez koła gospodyń wiejskich, a na koniec wystąpił zespół disco polo Casanova.
 

Beata Wójcik
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Zdjęcia: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka