Aktualności

Łodzie Omega mają już 75 lat. Mistrzostwa Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w Pucku

Łódki klasy Omega
Łódki klasy Omega. Fot. źródło: http://zeglarski.info

Mistrzostwa Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega odbędą się w Pucku, w dniach 24-27 sierpnia 2017 r. Zawody będą okazją do uczczenia przypadającej w tym roku 75. rocznicy powstania polskiej klasy narodowej.

 

Organizatorem regat jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Stowarzyszenie Polski Związek Klasy Omega przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku.

 

60 łodzi na starcie

– Spodziewamy się sporej frekwencji i dobrych warunków pogodowych – deklaruje Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. – Myślę, że zgłosi się około sześćdziesięciu łódek. Regaty na pewno będą przebiegały profesjonalnie, mamy dobrych sędziów i sprawdzonego organizatora. Co ciekawe, zespół mogą stanowić jachty startujące w tej samej lub w odrębnych grupach, czyli Sport i Standard. Silną ekipą są na pewno żeglarze z Politechniki Gdańskiej. Nieco za nimi, ale także w okolicach podium, plasują się zawodnicy z Myśliborza, jednak jeśli sprzymierzą się Ortyl z Knasieckim, to nie widzę dla nich konkurencji. Ale jakie rozstrzygnięcia zapadną w rywalizacji zespołów, przekonamy się podczas zawodów – dodaje Sokołowski.

Sporo niespodzianek może przynieść nowa formuła włączona w program mistrzostw. Chodzi o klasyfikację zespołową, która rządzi się własnym regulaminem. W rozgrywkach zespołowych mogą wziąć udział jachty reprezentujące kluby, teamy lub dowolnie zgłoszone grupy jachtów. Każdy zespół musi składać się z co najmniej trzech jachtów zgłoszonych do regat.

Dodatkowo osobom zasłużonym dla rozwoju klasy przyznane zostaną tytuły członków honorowych. Uczczeni w ten sposób zostaną: Jerzy Rosicki, Krzysztof Witczak, Remigiusz Bieguński i Piotr Marcyaniuk.

 

O znanych i mniej znanych mistrzach

– Podczas mistrzostw Polski w Pucku planujemy premierę książki poświęconej historii klasy Omega – wyjaśnia Sokołowski. – To będzie drugie wydanie, poprawione i uzupełnione o nowe informacje. Chcemy sprzedawać ją w księgarniach internetowych i sklepach żeglarskich. Zależy nam, żeby była powszechnie dostępna – dodaje.

Książka „Omega" z 2012 r., napisana przez Jarosława Cieślaka, doświadczonego żeglarza tej klasy, wydana została w małym nakładzie i rozeszła się głównie wśród członków związku.

– Drugie wydanie zostanie przede wszystkim uzupełnione o wyniki regat z lat 2012-2016. Dodamy sylwetki paru zasłużonych zawodników, np. Romualda Knasieckiego, mistrza świata w klasie DN czy Krzysztofa Małeckiego, mistrza świata w Cadecie – mówi Jarosław Cieślak, autor książki. – Chwalimy się, że takie osoby pływają z nami. Na nowo bardziej zrozumiale napisana została część o przepisach. Pojawi się też rozdział „Podróże małe i duże" o wyprawach na Omegach – dodaje Cieślak.

 

Kim był Juliusz Sieradzki?

W książce będzie biografia Juliusza Sieradzkiego oraz historii klasy.

– Julek Sieradzki budował Omegę pod przepisy przedwojennej klasy H – tłumaczy Cieślak. – Ponieważ podczas wojny był deficyt materiałów szkutniczych, m.in. sklejki, wymyślił, że można łódkę zbudować z listewek z odpadów – stąd poszycie słomkowe. Omega okazała się bardzo dobrym jachtem, dlatego po wojnie Główny Komitet Kultury Fizycznej i Liga Przyjaciół Żołnierza zleciły zakup bardzo dużej ich liczby. Stała się na tyle popularna, że w pierwszych mistrzostwach Polski w klasie H startowały już praktycznie same Omegi.

 

O historii łódki

W 1942 r. Juliusz Sieradzki, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1936 r., instruktor żeglarstwa, szkutnik i konstruktor, stworzył w okupowanej Warszawie nową łódkę, którą nazwał Omega. Szybko stała się ona nie tylko najpopularniejszą rodzimą jednostką, ale też polską klasą narodową. Przypadające w tym roku 75-lecie powstania konstrukcji postanowił upamiętnić Polski Związek Klasy Omega.

view szablon artykułu