Aktualności

List intencyjny w sprawie regionalnego oddziału Europejskiej Agencji Kosmicznej podpisany

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Europejskiej Agencji Kosmicznej
Fot. Sławomir Lewandowski

Polska Agencja Kosmiczna podjęła działania zmierzające do utworzenia w Polsce inkubatora przedsiębiorczości ESA wyspecjalizowanego w transferze technologii satelitarnych. Województwo pomorskie jest jednym z kilku regionów, które planują wspierać wykorzystanie tych zaawansowanych technologii w różnych sektorach gospodarki. W środę, 2 listopada 2016 r. w podpisaniu listu intencyjnego ws. utworzenia regionalnego oddziału inkubatora przedsiębiorczości ESA BIC uczestniczył m.in. członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w obecności: członka Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszarda Świlskiego, p.o. dyrektora Kancelarii Prezydenta Tomasza Nadolnego, prezesa Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o Alana Aleksandrowicza, wiceprezesa Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. Andrzeja Marszka, prezesa Zarządu Fundacji Interizon Izabelę Disterheft i wiceprezesa Zarządu Jarosława Parzuchowskiego, prezesa Zarządu, pełnomocnika spółki Black Pearls Advisory SA Marcina Kowalika, wiceprezesa Zarządu, pełnomocnika spółki Blue Dot Solutions Sp. z o.o. Macieja Mickiewicza.

Inkubatory przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC) to koordynowana i współfinansowana przez tę agencję sieć ośrodków zlokalizowanych w kilkunastu krajach na naszym kontynencie. Celem jest wsparcie wdrażania nowoczesnych rozwiązań z zakresu technologii satelitarnych na Ziemi. Polska Agencja Kosmiczna podjęła działania zmierzające do utworzenia w Polsce inkubatora przedsiębiorczości ESA BIC i koordynuje w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju prace związane z tym projektem. Mechanizm działania krajowego ośrodka ESA BIC zaprezentowały ostatnio wspólnie podmioty z Pomorza i Małopolski. Po stronie regionu pomorskiego za inicjatywą stoją: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasto Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, fundusz Black Pearls VC i firma Blue Dot Solutions. Kolejni partnerzy dołączą do projektu w najbliższych miesiącach.

– Jednym z priorytetów samorządu województwa pomorskiego jest budowanie konkurencyjności regionu poprzez rozwój innowacyjnych firm i start-up'ów. Wyspecjalizowana kadra, bogate zaplecze naukowo-badawcze, jak i nadmorskie położenie naszego regionu to znaczące potencjały, które w przyszłości, dzięki wsparciu z Europejskiej Agencji Kosmicznej, mogą zamienić Pomorskie w kuźnię innowacyjnych pomysłów z obszaru technologii kosmicznych i satelitarnych. Inkubatory ESA BIC to ogromna szansa rozwój takich branż, jak: ICT, transport, logistyka oraz cały sektor morski. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie wiele z pomorskich firm skorzysta z profesjonalnego wsparcia jakie zapewnia Europejska Agencja Kosmiczna i przekształci się w prężnie firmy o międzynarodowym zasięgu – mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Zgodnie z założeniami organizacyjnymi, krajowe inkubatory powstają przy współpracy ESA, narodowej agencji kosmicznej oraz władz lokalnych, uczelni wyższych, parków naukowo-technologicznych i instytucji finansowych. Przy rosnących możliwościach Europy, związanych z rozwojem pozycjonowania i obrazowania Ziemi, ważne jest umiejętne stymulowanie prac zmierzających do efektywnego pod kątem biznesowym wykorzystania tych technologii, np.: w transporcie, procesach zachodzących w portach lotniczych i morskich czy ochrony środowiska i poprawy jakości życia w ośrodkach miejskich. Inkubator ESA BIC umożliwi transfer technologii przy wsparciu ekspertów z ESA oraz ułatwi eksport rodzimych rozwiązań na rynki zagraniczne. Każdego roku ośrodki ESA BIC pomagają w rozwoju kilkudziesięciu młodym firmom, z których duża część odnosi sukces na rynku.

Województwo pomorskie, dzięki zaangażowaniu się w tworzenie polskiego ośrodka ESA BIC, zaznaczy wyraźnie swoją obecność na mapie europejskiego sektora kosmicznego. Na Pomorzu będą mogły powstać nowe, wysoko wyspecjalizowane miejsca pracy oraz kolejne firmy z konkurencyjnymi na globalnym rynku rozwiązaniami, obok tych, które już teraz rozwijają technologie satelitarne i działają w tej branży, jak np.: SpaceForest, Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, WiRan, OptiNav, Jakusz, Opegieka czy Kosmonauta.net. Wiele z nich powstało od zera, co wyraźnie pokazuje, że w województwie pomorskim istnieje dobry potencjał do rozwoju.

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka