Aktualności

Linia PKM z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza działa od 4 września

Pociąg PKM stoi na przystanku
Fot. materiały prasowe PKM

Dzięki szybszemu wykonaniu niezbędnych do wznowienia ruchu prac naprawczych na linii PKM, pociągi SKM z Kartuz dojeżdżają do Gdańska Wrzeszcza od 4 września, a nie jak wcześniej przewidywano, od 1 października 2016 r. Również pociągi SKM na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Osowa – Gdańsk Wrzeszcz w ciągu kilku dni powrócą do rozkładu jazdy – prawdopodobnie już od 7 września. Obecnie trwa opracowywanie nowego, tymczasowego rozkładu jazdy uwzględniającego także tę trasę.

Jak tylko tymczasowy rozkład jazdy będzie gotowy, zostanie podany do publicznej wiadomości przez przewoźnika (SKM) oraz zarządców infrastruktury kolejowej (PKP PLK i PKM).

Zniszczenia po ulewie

Przypomnijmy, że gwałtowna nawałnica, jaka przeszła nad Trójmiastem w nocy z 14 na 15 lipca 2016 r.  – uznana przez IMGW za największą ulewę ostatnich 65 lat – uszkodziła linię PKM. Efektem było wstrzymanie ruchu pociągów. Już od 19 lipca pociągi SKM wróciły na trasę Kartuzy – Gdańsk Port Lotniczy, skąd dalej pasażerowie mogą dojechać do Gdańska-Wrzeszcza autobusową komunikacją zastępczą, której rozkład jazdy jest zsynchronizowany z pociągami.

Ze wszystkich stwierdzonych po ulewie 688 miejsc do naprawy, 56 wymagało interwencji przed wznowieniem ruchu. Pozostałe naprawy mogą być prowadzone przy kursowaniu pociągów, lecz z pewnymi ograniczeniami prędkości lub nawet czasowym zamykaniem odcinków trasy.

Wznawianie ruchu etapami

I chociaż około 75 proc. wszystkich szkód jest powierzchniowych (z nasypów spłynęła warstwa ochronna darniny i humusu, bez uszkodzenia samej konstrukcji nasypu), to ze względu na dużą ich liczbę oraz ograniczoną możliwość dotarcia do niektórych lokalizacji, naprawa będzie czasochłonna.

Dlatego PKM SA i Budimex SA zdecydowały o takiej organizacji prac naprawczych, by możliwe było częściowe wznawianie ruchu na linii PKM etapami – od 4 września (wraz z nowym rokiem szkolnym) do Gdańska Brętowa, a od 1 października (wraz z nowym rokiem akademickim) do Gdańska Wrzeszcza. Następnie oferta przewozowa SKM na linii PKM ma być systematycznie rozszerzana, w miarę realizacji kolejnych prac naprawczych, aż wróci do poziomu sprzed lipcowej ulewy.

z Kartuz do Wrzeszcza miesiąc wcześniej

Od 12 sierpnia, kiedy rozpoczęły się prace naprawcze (wcześniej przez miesiąc trwały roboty zabezpieczeniowe i przygotowawcze oraz szczegółowa inwentaryzacja szkód dla ubezpieczyciela), do 31 sierpnia Budimeksowi udało się wykonać naprawy w 68 kluczowych dla przywrócenia ruchu miejscach (czyli 10 proc. całości).

Dzięki temu już od 4 września możliwe będzie prowadzenie ruchu na całej linii PKM pomiędzy linią 201 (Gdynia – Kościerzyna) a Gdańskiem Wrzeszczem, przy czym:

  • na odcinku od linii 201 do przystanku PKM Gdańsk Brętowo ruch pociągów odbywać się będzie po dwóch torach,
  • na odcinku Gdańsk Brętowo – Gdańsk Strzyża pociągi w obu kierunkach poruszać się będą po jednym torze (nr 1),
  • wjazd na stację PKP Gdańsk Wrzeszcz odbywać się będzie po dwóch torach, dzięki rozjazdom na linii PKM zamontowanym pomiędzy wiaduktami WK 3 (nad al. Grunwaldzką) i WK 2 (na wysokości przystanku SKM Gdańsk Zaspa).

Zobacz planowany rozkład jazdy pociągów SKM na trasie Kartuzy – Gdańsk Wrzeszcz obowiązujący od 4 września 2016 r.

Dzięki temu o miesiąc wcześniej wszystkie pociągi SKM z Kartuz dojadą do Gdańska-Wrzeszcza. Jest to o tyle ważne, że przed lipcową ulewą na tym właśnie kierunku zanotowano największy wzrost liczby pasażerów, na poziomie nawet 15-20 proc. miesięcznie. To potwierdza ogromne znaczenie linii PKM jako najbardziej atrakcyjnej dla mieszkańców regionu możliwości dojazdu do stolicy województwa.

Prace nad tymczasowym rozkładem jazdy

Szybsze zakończenie najważniejszych napraw na linii PKM daje także możliwość częściowego wznowienia ruchu na odcinku aglomeracyjnym PKM – czyli do Gdańska Osowej i Gdyni Głównej. Tutaj jednak warunkiem powrotu pociągów SKM na tę trasę jest także zakończenie napraw po ulewie prowadzonych przez PKP PLK na linii 201 Gdynia – Kościerzyna.

Obecnie pociągi jeżdżą tam tylko po jednym torze, w związku z czym przepustowość linii jest ograniczona. Według najnowszych deklaracji PKP PLK przejazd po obu torach linii 201 na odcinku Gdynia Główna – Gdańsk Osowa możliwy będzie prawdopodobnie od 1 października 2016 r.

Obecnie SKM (przewoźnik) wspólnie z PKP PLK (zarządca linii 201) analizują, jakie są możliwości ruchu pociągów na tej trasie jeszcze we wrześniu, przy wciąż istniejących ograniczeniach. Jak tylko przygotowywany przez nich nowy, tymczasowy rozkład jazdy uwzględniający także trasę Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna będzie gotowy, zostanie podany do publicznej wiadomości przez przewoźnika (SKM) oraz zarządców infrastruktury kolejowej (PKP PLK i PKM).

Przewoźnik planuje przywrócić ruch pociągów na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Osowa – Gdańsk Wrzeszcz w ciągu kilku kolejnych dni, prawdopodobnie już od 7 września.

Czas na naprawy do 30 listopada

Naprawa pozostałych ok. 600 miejsc na linii PKM prowadzona będzie przy ruchu pociągów, których prędkość w związku z tym ograniczona zostanie do 60 km/h, a na jednym 900-metrowym odcinku – gdzie na drugim torze pracować będzie ciężki sprzęt – nawet do 30 km/h.

Na wykonanie wszystkich pozostałych prac i przywrócenie ruchu po obu torach na całej linii PKM wykonawca ma czas do 30 listopada 2016 r. Wówczas też możliwe będzie przywrócenie pełnego rozkładu jazdy pociągów SKM na linii PKM.

strona Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka