Aktualności

Liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wciąż rośnie!

$image_alt
Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

W czerwcu 2016 r. pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu PKM (Gdańsk-Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz-Gdynia Główna i Kościerzyna-Gdynia) przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów, co w porównaniu z poprzednim miesiącem daje wzrost o 7 tys. osób.

Co ważne, tak wyraźny wzrost liczby pasażerów nastąpił pomimo tego, iż w połowie maja z rozkładu jazdy SKM dla linii PKM wyciętych zostało 30 pociągów. Dowodzi to tylko, że samorząd województwa pomorskiego zrezygnował wówczas rzeczywiście z najmniej obłożonych pasażerami składów, którymi prawie nikt jeździł.

Wzrost liczby pasażerów widoczny jest zarówno na aglomeracyjnym odcinku linii kolejowych obsługiwanych przez trójmiejska SKM w ramach projektu PKM (Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna), jak i regionalnym (Gdańsk Główny – Kartuzy). Przy czym na tzw. „odcinku kaszubskim" już trzeci miesiąc z rzędu wzrost ten utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie (15-25 procent miesięcznie).

Potwierdza to wcześniejsze analizy oraz opinie ekspertów od transportu, że to właśnie regionalna część projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma największy potencjał rozwojowy i to mieszkańcy Kaszub będą tymi, którzy najbardziej skorzystają z uruchomienia PKM. W tym kontekście, z optymizmem można patrzeć na planowane od grudnia 2016 r. uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego Kościerzyny z Gdańskiem Wrzeszczem. Liczba pasażerów na obecnie funkcjonującej linii Gdynia – Kościerzyna kształtuje się na stałym poziomie ok. 40 tys. osób miesięcznie.

Warto dodać, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy funkcjonowania linii PKM z nowej siatki połączeń skorzystało już łącznie ponad 1,75 mln pasażerów. Do danych z prezentowanego przez nas wykresu należy jeszcze doliczyć ok. 140 tys. pasażerów z IX 2015 r. (sam wykres pokazuje dane od X 2015 r., gdyż był to pierwszy miesiąc z pełnymi danymi statystycznymi ze wszystkich ww. linii). Jeśli tendencja ta się utrzyma, to zakładany w pierwszym roku funkcjonowania linii PKM wynik 2 mln przewiezionych pasażerów powinien zostać osiągnięty. 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka