Aktualności

Letnia terenowa akcja krwiodawstwa. Specjalny autobus zaparkował przed urzędem

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oddaje krew
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oddaje krew. Fot. Aleksander Olszak

2 sierpnia urzędnicy od rana odwiedzali autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Do udziału w akcji mieszkańców Pomorza zachęca Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego, który także przyszedł do krwiobusu żeby oddać krew.

 

Latem zapotrzebowanie na krew jest znacznie większe niż w ciągu reszty roku. W czasie wakacji wzrasta liczba wypadków drogowych, a ich ofiary potrzebują tego drogocennego leku.

 

Krew bardzo potrzebna

Jak informuje na swojej stronie internetowej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w banku krwi nie ma już zapasu prawie żadnej grupy krwi. – Jak słyszę apele lekarzy, że właśnie w okresie lata potrzeba większej ilości krwi, bo honorowi dawcy wyjeżdżają na urlopy, to uważam, że teraz jest dobry moment, żeby pomyśleć o tych licznych potrzebujących, którzy bez krwi mogą nie przeżyć operacji – mówi marszałek Struk. - Uważam, że tego typu akcja musi trwać permanentnie, dlatego jak co roku współpracujemy z RCKiK, by jak najwięcej osób mogło pomóc w tym trudnym czasie – dodaje marszałek. Dawcą może zostać każda zdrowa dorosła osoba, która waży co najmniej 50 kg i nie ukończyła jeszcze 60 roku życia. Szczegóły dotyczące warunków zakwalifikowania się do bycia dawcą można przeczytać na stronie internetowej RCKiK.

 

Gdzie można oddać krew?

W tym tygodniu Mobilny Punkt Poboru Krwi zatrzyma się jeszcze w Gdyni, Tczewie i Wielu. A przez cały sierpień będzie odwiedzał różne miejscowości województwa pomorskiego. (Zobacz sierpniowy harmonogram akcji poboru krwi na Pomorzu).

Krew można także oddawać w siedzibie RCKiK w Gdańsku (ul. Hoene Wrońskiego 4) lub w którymś z oddziałów terenowych: w Wejherowie, Tczewie Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Kościerzynie, Kartuzach czy w Gdyni. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia i adresów oddziałów terenowych RCKiK są dostępne na stronie www.krew.gda.pl

 

view szablon artykułu