Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fde15bdf-a535-4ef2-8570-ba8682254fdb.jpg Lekarze z Wejherowa skutecznie ratują przed udarem mózgu. W tętnicach umieszczają specjalne filtry

Lekarze z Wejherowa skutecznie ratują przed udarem mózgu. W tętnicach umieszczają specjalne filtry

Operacja kardiochirurgiczna

Chodzi o nowatorski zabieg z wykorzystaniem tzw. systemu neuroprotekcji. W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń przeprowadzili go wspólnie lekarze z Wejherowa pod nadzorem prof. Zbigniewa Kalarusa z kliniki w Zabrzu. Dzięki temu uratowali 69-latka z Gdyni.

 

W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie wykonano pierwszy w Polsce północnej oraz jeden z pierwszych i nielicznych do tej pory w kraju zabiegów.

 

Na czym polegał zabieg?

Zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka przeprowadzono z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji. Polega on na wykonaniu niewielkiego nakłucia tętnicy w nadgarstku i umieszczaniu w tętnicach szyjnych pacjenta specjalnych filtrów zapobiegających powstaniu skrzepów.

– Filtry mają wychwytywać ewentualne fragmenty skrzepliny i zapobiegać okołozabiegowemu udarowi mózgu. Do tej pory system ten wykorzystywany był w trakcie zabiegów implantacji zastawki aortalnej (TAVI) – mówi dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w szpitalu w Wejherowie.

Po zakończonym zabiegu i usunięciu filtra, stwierdzono w nim obecność skrzepliny, która dzięki wykorzystaniu neuroprotekcji, nie przedostała się do naczyń mózgowych. W ten sposób uniknięto okołooperacyjnego udaru mózgu.

 

Kogo zoperowano?

Pierwszy zabieg w wejherowskim szpitalu wykonano 24 czerwca u 69-letniego mieszkańca Gdyni z migotaniem przedsionków oraz przeciwwskazaniami do długotrwałego leczenia przeciwkrzepliwego. Poprzednia próba wykonania zabiegu zakończyła się niepowodzeniem z powodu masywnego wykrzepiania w przedsionku serca. Podjęto decyzję o ponownej próbie, tym razem z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji.

Zabieg w zabezpieczeniu systemem Sentinel wykonał zespół operacyjny w składzie: dr Łukasz Lewicki, lek. med. Maciej Karwowski, lek. med. Sebastian Liedtke, pielęgniarka Izabela Mgłowska i technik Marcin Więckowski. Operacja odbyła się pod nadzorem prof. Zbigniewa Kalarusa ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wkrótce wejherowscy kardiolodzy planują wykonanie kolejnych tego typu zabiegów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.