Aktualności

Laureaci Pomorskich Sztormów

$image_alt
Fot. Gazeta Wyborcza

Europejskie Centrum Solidarności, firma Drutex i piłkarz Rafał Janicki z Lechii – to między innymi zwycięzcy plebiscytu „Pomorskie Sztormy 2014". Najważniejsze postaci, instytucje i wydarzenia w dziedzinie sportu, biznesu, kultury oraz funduszy europejskich nagrodzono podczas finałowej gali, która odbyła się 8 kwietnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Laureaci wybrani zostali w dziedzinach: „Biznes" – nagrody przyznane zostaną w kategoriach  Inwestycja, Firma i Młody Przedsiębiorca Roku, „Kultura" – Wydarzenie, Artysta i Odkrycie Roku oraz „Sport" – nagrodzone zostały: Sportowiec, Drużyna i Odkrycie Roku. Dziesiąta kategoria, Lider Funduszy Europejskich, to specjalna nagroda marszałka województwa pomorskiego, który nominował 10 najlepszych projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy europejskich.

– Plebiscyt to wspaniała okazja, aby docenić pracę poszczególnych osób i przedsiębiorstw oraz zmotywować ich do dalszej aktywności, a także zachęcić do działania dotychczas bierne osoby  mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Możemy być dumni z tego, co dzieje się na Pomorzu: mamy wspaniałych sportowców i artystów odnoszących sukcesy na arenie międzynarodowej, dynamicznie rozwija się strefa biznesu i powstają nowe inwestycje, które zmieniają życie mieszkańców. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszych sukcesów.

Laureaci plebiscytu:

 1. Sport:
 • Sportowiec Roku – Rafał Janicki z Lechii, który w 2014 r. był najrówniej grającym piłkarzem gdańskiej drużyny, a wraz z kolegami zajął w rozgrywkach ekstraklasy 4. miejsce, najlepsze dla klubu od 58 lat. Jego dobrą formę zauważył także selekcjoner Adam Nawałka, który powołał go do reprezentacji.
 • Drużyna Roku – mistrzowie Polski w rugby, zawodnicy RC Lechia Gdańsk. 
 • Odkrycie Roku – żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot Paweł Tarnowski

Na zdjęciu dyrektor Departamentu Kultury UMWP Władysław Zawistowski (z prawej) i dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski / Fot. Gazeta Wyborcza

 1. Kultura:
 • Wydarzenie Roku – inicjatywa "Dźwignij Gdańsk - Nie dla burzenia Stoczni" - społeczny protest przeciwko działaniom inwestorów na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, za sprawą których znikają kolejne hale. Aktywiści miejscy próbują zatrzymać wyburzenia i chronić ocalałe budynki i dźwigi, dokumentują także wygląd terenów postoczniowych.
 • Artysta Roku – Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże, za reżyserię spektaklu "Broniewski"
 • Odkrycie Roku – artystka Honorata Martin, która jest autorką projektu "Wyjście w Polskę"

 1. Biznes:
 • Firma Roku – Drutex, który otworzył Europejskie Centrum Stolarki Okiennej
   
 • Młody Biznes – Bioseco – firma, która specjalizuje się we wdrażaniu technologii automatycznego analizowania obrazu wideo, w zeszłym roku głośno było o ich Multirejestratorze – pierwszym na świecie wynalazku do rozpoznawania i liczenia ptaków
 • Inwestycja – Europejskie Centrum Solidarności, instytucja mająca na celu krzewienie idei wolności, demokracji i solidarności, a namacalnym dowodem jej istnienia jest otwarty pod koniec sierpnia zeszłego roku budynek zlokalizowany w pobliżu pomnika Poległych Stoczniowców.
 1. Lider funduszy europejskich:
 • Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej – miasto Gdańsk, wspólnie z Sopotem i Gdynią, realizuje kompleksowy program rozwoju dróg rowerowych, a jego podstawowym celem jest zwiększenie dostępności i integracja istniejącej w trzech miastach sieci dróg rowerowych w jeden, ułatwiający komunikację system.

Nagrodę specjalną „Gazety Wyborczej", Medal Karty Trójmiasta, za działania integrujące trójmiejską metropolię, otrzymali prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu – Paweł Adamowicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski. Wyróżnieni zostali za połączenie Forum NORDA i Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego w jeden podmiot – Stowarzyszenie Gdańsk, Gdynia, Sopot –Trójmiasto.

 

ML
Fot. Gazeta Wyborcza

view szablon artykułu