Aktualności

Lato Ludzi w Teatrze Leśnym

$image_alt
Gdańsk Jazz Quartet, fot. mat. prasowe GAK

W Teatrze Leśnym w Gdańsku-Wrzeszczu, 13 czerwca 2015 r. TeatRazem i zespół muzyczny Remont Pomp zaprezentują spektakl „Jak Gyom został starszym Panem". Będzie też koncert muzyki filmowej i Gdańsk Jazz Quartet. Wstęp – wolny.

TeatRazem powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym (Koło w Gdańsku) z Integracyjnym Klubem Artystycznym Winda. Od początku istnienia teatr tworzą wolontariusze i podopieczni programu „Starszy Brat – Starsza Siostra", realizowanego przy PSOUU. Celem tego projektu jest tworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą z gdańskich szkół średnich i uczelni. Obok polskich wolontariuszy, od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego (European Voluntary Service w ramach programu „Młodzież w działaniu").

 Remont Pomp
 Fot. mat. prasowe GAK

Integralna częścią grupy teatralnej jest zespół muzyczny Remont Pomp, pod dowództwem Jarka Marciszewskiego i Tomka Antonowicza. Każdego roku obie grupy podsumowują swoją działalność wspólnym występem podczas Festiwalu Akcept. Do tej pory zrealizowano 11 przedstawień: „Labirynt", „Upadek Ikara", „Ucieczka do...", „Samotność", „Z nas", „My", „Zapraszamy na show", „Przedstawienie czas zacząć", „Wieża Babel" – tryptyk metropolitalny, „Dzień z życia", „Sen". TeatRazem oraz Remont Pomp występowali na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych Feta, Lato Ludzi w Teatrze Leśnym w Gdańsku-Wrzeszczu, Międzynarodowym Biennale Terapia i Teatr w Łodzi oraz międzynarodowych spotkaniach artystycznych w Elblągu. Od czterech lat TeatRazem działa w strukturach Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury. Spektakl powstał na podstawie bajki pochodzącej ze zbioru „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" Leszka Kołakowskiego.

„Młody sprzedawca lodów malinowych o imieniu Gyom mieszka wraz ze swoją żoną Mek-Mek w Lailonii, w mieście Batum. Ponieważ uważa, że dobre posady w Lailonii mogą otrzymać tylko starsi panowie, postanawia zmienić swój wygląd. Zapuszcza brodę i wąsy, jednak okazuje się, że to za mało, by uznano go za starszego pana. Kupuje więc melonik, okulary, parasol i kalosze. Staje się starszym panem i dzięki temu dostaje pracę w hotelu jako wyjmowacz kwiatów z wazonów. Teraz zarabia dużo pieniędzy. Jego żona Mek-Mek początkowo nie chce się zgodzić, by został starszym panem, jednak gdy Gyom zaczyna kupować jej różne rzeczy przyznaje, że dobrze zrobił. Pewnego razu złodziej kradnie należące do Gyoma rekwizyty starszego pana i Gyom traci pracę w hotelu. Mek-Mek nie chce jednak być żoną młodego człowieka. Opuszcza go i wychodzi za mąż za prawdziwego starszego pana, który może jej kupować wiele prezentów. Gyom próbuje znowu pracować jako sprzedawca lodów, jednak broda i wąsy, które zapomniał zgolić, przeszkadzają mu w odzyskaniu dawnej posady. Wkrótce Gyom zyskuje opinię oszusta i nikt nie chce go już zatrudnić. Zdesperowany postanawia zostać niemowlęciem. Liczy na to, że ktoś go w końcu przygarnie. Zapomina jednak zdjąć melonik i policjant, który znajduje go na pieluszce w parku, rozpoznaje maskaradę. Życie Gyoma zamienia się w koszmar. Raz zostaje starszym panem, to znów młodzieńcem, to znowu niemowlęciem. Przez nieustanne przebieranie się za kogoś innego, Gyom traci własną tożsamość." (źródło: Film Polski)

Virtuo Centrum Muzyczne – założyciele to czynni zawodowo muzycy Anna i Dominik Bukowscy. Ania jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku klasy gitary klasycznej, zaś Dominik ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, wydział jazzu i muzyki rozrywkowej. Centrum Virtuo powstało we wrześniu 2009 r. w wyniku rosnącego zapotrzebowania na rozwój artystyczny i muzyczny dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jest alternatywą dla już istniejących form nauczania muzyki. Początkowo działało jako Gitarte Virtuo (Centrum Gitarowe) z siedzibami w Gdańsku i Gdyni. W styczniu 2010 r. Centrum w Gdyni poszerzyło swoją ofertę o naukę śpiewu i gry na perkusji oraz zmieniło nazwę na Virtuo Centrum Muzyczne. Uczniowie Centrum Virtuo zaprezentują muzykę filmową. Wystąpią zespoły instrumentalne i instrumentalno-wokalne. 

Gdańsk Jazz Quartet zawiązał się w 2014 r., ale muzycy go tworzący współpracują od dawna. Maciej Sikała od wielu lat uważany jest za najlepszego saksofonistę tenorowego w Polsce. Cezary Paciorek zapamiętany został jako nowator akordeonu jazzowego. Piotr Lemańczyk jest rozchwytywanym basistą, ma na koncie współpracę z muzykami z pierwszej ligi amerykańskiego jazzu. Tomasz Łosowski (syn Sławka Łosowskiego – założyciela zespołu Kombi) dysponuje niedoścignionym warsztatem perkusisty, który pozwala mu grać z czołówką polskiego popu, rocka i jazzu. Czterej muzycy postanowili złączyć siły i tworzyć muzykę nowoczesną, ale opartą na najlepszych tradycjach. Nie jest to muzyka rozrywkowa, lecz sztuka ambitna, wymagająca, elitarna. Jednak artyści dbają również o to, by być komunikatywni. W repertuarze mają zarówno standardy jazzowe, jak i własne kompozycje.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Lato Ludzi
13 czerwca 2015 r., sobota, godz. 18.00
Teatr Leśny
ul. Jaśkowa Dolina 45
Gdańsk-Wrzeszcz

Wstęp – wolny

Organizator: Winda – Gdański Archipelag Kultury

 • wystąpią: TeatRazem i Remont Pomp
  spektakl: „Jak Gyom został starszym Panem"
  reżyseria: Jarek Rebeliński
  muzyka: Jarek Marciszewski, Tomek Antonowicz oraz Remont Pomp
 • Virtuo Centrum Muzyczne – koncert muzyki filmowej
 • Gdańsk Jazz Quartet w składzie:
  Maciej Sikała – saksofon tenorowy i sopranowy
  Cezary Paciorek – fortepian i akordeon
  Piotr Lemańczyk – kontrabas
  Tomasz Łosowski – perkusja

Więcej:

 

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności