Aktualności

Lato czas zacząć! Cudawianki w Gdyni witają wakacje

Dziewczyna i chłopak z wiankami na głowach
Fot. Karol Stańczak/gdynia.pl

Tylko w Gdyni można skorzystać z unikatowej na skalę ogólnopolską propozycji spędzenia nocy świętojańskiej. Na uczestników czekają koncerty polskich i zagranicznych wykonawców, wiele artystycznych działań w przestrzeni miejskiej, na plaży i bulwarze, gdzie każdy znajdzie coś interesującego.

 

Lato zaczyna się w Gdyni. Idea imprezy nawiązuje do tradycji nocy świętojańskiej. Cudawianki zainaugurują wakacje w sobotę, 22 czerwca 2019 r. Teren działania ograniczony jest plażą Śródmieście, bulwarem Nadmorskim, placem Grunwaldzkim, parkingiem przy ul. Zawiszy Czarnego, InfoBoxem i jeszcze kilkoma lokalizacjami. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Cudawiankowy fitness i planowanie wakacji

Witanie lata rozpocznie się już o godz. 11 na placu Cudów. Co zrobić, by zachować zdrowe ciało i ducha? O zbawiennym wpływie treningu na świeżym powietrzu opowie Kamila Krzeska – trójmiejska trenerka personalna, która podczas wydarzenia zabierze chętnych na intensywny, choć przyjemny marszobieg.

Głównym tematem Cudawianków 2019 są wakacje i dalekomorskie podróże. Nie zabraknie akcentów z Karaibów, Hawajów, Antypodów oraz Azji. Dzięki warsztatom podróżniczym z blogerami, uczestnicy zaplanują wakacje w dalekich zakątkach świata i nauczą się improwizowania niezbędnego w zaskakujących sytuacjach na trasie. Będzie można poruszać się w rytmach hula, pobębnić na instrumentach etnicznych i zrelaksować się przy dźwiękach karaibskich kotłów.

 

Poszukiwacze skarbów, kinomaniacy i mapping

Każdy marzy o odnalezieniu pirackiego skarbu. Podczas warsztatów dzieci będą mogły zaprojektować własne mapy skarbów. Ukryte wskazówki objawią się nad ogniem i w mrozie – ciekawe, czy uda się odnaleźć skarby? Będzie też okazja do pogrania w pełne zagadek i wymagające zręczności gry planszowe.

Fani rękodzieła uszyją letnich turbany, a miłośnicy filmu obejrzą pod chmurką film „Gdynia. Moje Miasto" Jerzego Radosa. Będzie też nauka mappingu - niezwykłej i modnej sztuki wizualnej. Najmłodsi będą projektować unikatowe mapy skarbów, a plażowicze założą czapki przeciwsłoneczne wykonane techniką origami.

Będzie też wycieczka w nieznane po Gdyńskim Szlaku Nowej Kultury, który uczestnicy poznają dzięki dwom trasom gry miejskiej. Na zmęczonych czeka strefa FoodCuda na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego, oferująca pyszności i mięsożercom, i warzywnym zwolennikom.

 

Muzyka

W muzycznej odsłonie tegorocznego powitania lata będzie można posłuchać różnej muzyki, więc nie będzie problemu ze znalezieniem swoich ulubionych rytmów. Zagrają i zaśpiewają młodzi wykonawcy, ale też i znani. Muzyczną podróż rozpocznie Need More Clouds – support wyłoniony w konkursie dla młodych zespołów. Następnie na scenie pojawi się Gutek – artysta znany z formacji Indios Bravos, który tworzy autorską muzykę na pograniczu reggae, swingu i rhythm and bluesa. Natomiast Marika – wszechstronna artystka, która wyrosła na brzmieniach reggae-soul – na powitanie lata zabierze publiczność w świat muzyki bardziej elektronicznej i avantpopowej. Nocne granie zakończy Dub FX i Mr. Woodnote – niezwykły duet, którego nagrania na Youtube osiągają wiele tysięcy odsłon. Ich muzyczna droga zaczęła się w Melbourne od inspiracji ulicznym zgiełkiem, kilku podróży, które zaowocowały muzycznym wybuchem i popularnością.

 

11.00-21.00  Plac Cudów (plac Grunwaldzki)

11.30-18.30  InfoBox

12.00-18.00  Park Cudów – (bulwar Nadmorski)

12.00-18.00  Cuda na winylu – (Biblioteka Śródmieście)

12.00-00.00  FoodCuda – (parking, ul. Zawiszy Czarnego)

13.00-17.00  Halo kultura! Halo cuda!

19.00-20.00  Need More Clouds – (Scena Cudawianki)

20.15-21.00  Gutek (Scena Cudawianki)

21.15-22.30  Marika (Scena Cudawianki)

23.00-00.15  Dub FX & Mr Woodnote (Scena Cudawianki)

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości