Aktualności

Kulinarni odkrywcy Pomorza

$image_alt
Fot.©Depositphotos/Jacek Chabraszewski

Jak przekonać najmłodszych do nauki gotowania? Najlepiej poprzez naukę połączoną z zabawą. Uczniowie z pomorskich szkół, już po raz drugi w roku szkolnym 2014/2015, mają szansę powalczyć o lepsze warunki do nauki. Placówki mogą wziąć udział w wyzwaniach zespołowych i wygrać nagrody pieniężne o wartości do 9 tys. zł. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 17 marca 2015 r.

Program Tesco dla Szkół – Kulinarni Odkrywcy od 12 lat wspiera polskie szkoły wyposażając je w nowoczesny sprzęt multimedialny. Celem projektu jest zachęcenie najmłodszych do praktycznego zainteresowania się zdrowym żywieniem. Badanie zrealizowane przez Instytut Badawczy MillwardBrown wykazały, że dzieci, które nie radzą sobie w kuchni, w 70% przypadków sięgają po niezdrowe przekąski, aby nasycić głód. Efektem zaniedbań kulinarnych jest coraz większa liczba otyłych dzieci w Polsce.

Sposobem na przekonanie dziecka do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane samodzielnie nie tylko lepiej smakuje, ale przede wszystkim jest zdrowsze od jedzenia w fast foodach. Dodatkowo, dzięki eksperymentowaniu w kuchni dzieci uczą się, co jest zdrowe" – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy.

Głównymi beneficjentami programu są szkoły podstawowe oraz gimnazjalne. W poprzednich edycjach, w ramach programu, ufundowano pracownie komputerowe i multimedialne oraz sprzęt dydaktyczno-sportowy dla w sumie 11 tysięcy polskich szkół o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych.

Zadania i nagrody

Przed szkołami stoją do wyboru trzy proste zadania, które mogą wykonać w dowolnej kombinacji (jedno, dwa, lub wszystkie). Zadania są tak skonstruowane, by nauczyciele mogą wpleść je w zajęcia lekcyjne. 

Do zadań konkursowych należą:

  • stworzenie gazetki szkolnej o tematyce kulinarnej,
  • napisanie moskalika (forma humorystycznego wiersza wymyślona przez Wisławę Szymborską).
  • zrobienie kulinarnej lekcji.

Zadania powinny zostać wykonane przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela – od 2 do 30 osób.

Jak można wziąć udział?

9-17 marca 2015 r. – nauczyciele mogą zgłaszać prace konkursowe na stronie konkursu www.tescodlaszkol.pl, na której już teraz mogą założyć konto swojego zespołu. Znajdą tam również wiele dodatkowych materiałów edukacyjnych do wykorzystania w pracy z uczniami.

Każde z tych zadań jest szansą na otrzymanie nagrody pieniężnej do 3 tys. złotych w formie bonów, które szkoła może wydać na dowolny cel. Łączna pula nagród to aż 18 tys. złotych.

W pierwszym semestrze szkolnym 2014/2015 wzięło udział 29 zespołów z województwa pomorskiego.

Dzieci nauczyły się przede  wszystkim tego, że warto pracować zespołowo, że systematyczność i konsekwencja przynoszą efekty. Cała społeczność szkolna miała okazję do integracji wokół jednej sprawy. Ważną rzeczą dla nas była również promocja zdrowego stylu odżywiania wśród uczniów i możliwość dobrej zabawy" – mówi Jolanta Lisek, opiekun zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie, który zdobył dzięki swojej pracy konkursowej cenne nagrody.

Teraz kolejne pomorskie szkoły, które chcą połączyć naukę zdrowego żywienia z szansą na wsparcie finansowe dla placówki, mogą pójść w ich ślady.

Organizatorem konkursu jest Tesco SA.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Kulinarni odkrywcy Pomorza

9-17 marca 2015 r. zgłoszenia 

Więcej o programie na stronie Tesco dla szkół.

Kontakt z sekretariatem konkursu – Żanetta Madaj, Garden of Words, tel.508 416 995,

e-mail: kontakt@tescodlaszkol.pl. Biuro konkursu czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00

 

Opr. DK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości