Aktualności

Kto dostanie prestiżowe wyróżnienie? Przyjdź na galę XX Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Pomorska Nagroda Artystyczna, statuetki Gryfa. Fot. Krzysztof Mystkowski
Pomorska Nagroda Artystyczna, statuetki Gryfa. Fot. Krzysztof Mystkowski

W kategorii Kreacje Artystyczne – 10 nominacji, trzy do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzech pretendentów do miana Mecenasa Kultury, czyli Pomorska Nagroda Artystyczna za 2018 rok.

 

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Najwięcej nominacji otrzymali muzycy oraz przedstawiciele sztuk wizualnych i teatru. Laureatów poznamy 25 kwietnia 2019 r. podczas gali w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

 

Dla kogo i za co?

Statuetki Gryfa Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznawane są w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w roku poprzedzającym wręczenie statuetek. W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury wyróżniane są osoby lub firmy wspierające kulturę. Za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych przyznawana jest również indywidualna nagroda specjalna marszałka województwa pomorskiego.

 

Poważny Mozart i dramatyczny Ravel

W programie jubileuszowej gali wręczenia statuetek PNA najbardziej wyróżniającym się artystom na Pomorzu jest też część koncertowa. W repertuarze muzycznego wieczoru jest Symfonia g-moll nr 40 W.A. Mozarta, która stylistycznie poprzedza kompozycje epoki romantyzmu. Obecna popularność utworu, uznawanego za jeden z najlepszych tego typu w dorobku Mozarta, sięga daleko poza sale filharmoniczne. Po symfonii będzie można posłuchać Koncertu na lewą rękę D-dur Maurice'a Ravela. Kompozytor został poproszony, aby napisać utwór na fortepian z orkiestrą dla wybitnego pianisty Paula Wittgensteina (starszego brata filozofa Ludwiga Wittgensteina), który podczas I wojny światowej stracił prawą rękę. Podobne kompozycje napisali także dla niego m.in. S. Prokofiew, B. Britten i R. Strauss. Solistą wieczoru będzie wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku – Kordian Góra.

Wykonawcy:

 • George Tchitchinadze – dyrygent
 • Kordian Góra – fortepian
 • Orkiestra Symfoniczna PFB
 • Konrad Mielnik – prowadzenie


Program koncertu:

 • Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia nr 40 g-moll KV 550
 • Maurice Ravel – Koncert fortepianowy D-dur (na lewą rękę)
   

 

Nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Kreacje artystyczne

 

 

  Beata Ewa Białecka                  

 

     

NeoQuartet

 

 

  Wojsław Brydak

 

   

  Adam Orzechowski

 

 

  Duo del Gesú

 

 

Scenarzyści Kamerdynera

 

 

  Dorota Kolak

 

 

 Marcin Wądołowski

 

  

  Krzysztof Matuszewski

 

   Jacek Zdybel

 

 

 

 


 

Pomorska Nadzieja Artystyczna                                             Mecenat Kultury

 

   Maciej Banachowski

 

 

 

  Kegar sp. z o.o. w Kępicach

Za wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, m.in. jubileuszu 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, a także za współfinansowanie 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku

   

    Tomasz Chyła

 

 

 

  Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Za wieloletni mecenat promocji najcenniejszego dzieła gdańskiego Muzeum Narodowego – „Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga, za zakup 349 grafik z kolekcji dra Andrzeja Nieuważnego dla Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

 

   Filip Ignatowicz

 

 

 

  Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o.

Za długofalowe i aktywne wspieranie instytucji, w tym Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Muzycznego w Gdyni, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, BART-u, a także wydarzeń: Gdańskiego Festiwalu Tańca, Lata Teatralnego w Sopocie, konkursu wokalnego Pamiętajmy o Osieckiej, Jazz Jantar oraz Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

 


 

XX Pomorska Nagroda Artystyczna – gala i koncert symfoniczny

 • 25 kwietnia 2019 r., czwartek, godz. 19
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1
 • Gdańsk
 • bilety – 10-55 zł

Zobacz listę nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

 

view szablon artykułu