Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f1e3e787-5d40-4f06-9577-9780dcce467f.jpg Krajobrazy nadbałtyckie na wystawie w ratuszu. Poznaj prace zapomnianego pomorskiego impresjonisty

Krajobrazy nadbałtyckie na wystawie w ratuszu. Poznaj prace zapomnianego pomorskiego impresjonisty

Ernst Kolbe „Kuter rybacki" (Ustka)

Na wystawie w Muzeum Gdańska zaprezentowane zostaną prace Ernsta Kolbego. Ten zapomniany po II wojnie światowej impresjonista należał do jednych z najbardziej cenionych pomorskich malarzy. Jego obrazy będzie można zobaczyć od czwartku, 20 grudnia 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta.

 

– Ernst Kolbe był ważnym i cenionym artystą przedwojennym. Polska publiczność będzie miała okazję do obejrzenia prac w tak dużej ilości po raz pierwszy – informuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Ekspresyjny impresjonista

Ernst Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 r. w Kwidzynie, w dawnych Prusach Zachodnich. Dzieciństwo spędził jednak w Stargardzie Szczecińskim. W wieku 19 lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1899 r. w pracowni pejzażysty Eugena Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 r. został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki.

Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich. Szersze uznanie zyskał w 1912 r. w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.

– Szczyt kariery Kolbego przypada na lata 1920-1933. To wówczas Kolbe podejmował liczne podróże malarskie. Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie i widoki wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki naszego miasta. Dziś jego dzieła zaliczamy do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu – mówi Izabela Olkowska z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki III Rzeszy. Jego prace straciły na popularności, ale mimo tego dalej znajdowały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin. Artysta zmarł 18 lipca 1945 r. Niestety, jego grób nie przetrwał do czasów współczesnych.

 

Wystawa w Ratuszu Głównego Miasta organizowana jest w ramach współpracy Muzeum Gdańska z niemieckim Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie oraz Referatem Kultury byłych ziem Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia, Podola i Galicji.

 

Ernst Kolbe 1876-1945
Impresjonista Pomorza

  • wystawa czynna: 20 grudnia 2018 r. – 15 września 2019 r.
  • Ratusz Głównego Miasta
  • oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk

 

 

 

 

 

 

 

 

Plakat wystawy Impresjonista Pomorza
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.