Aktualności

Koronawirus. Kolej zawiesza połączenia z Pomorza do Czech, Austrii, Niemiec i na Słowację [AKTUALIZACJA]

Fot. Aleksander Olszak
Fot. Aleksander Olszak

Wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej kolejne państwa wprowadzają ograniczenia w komunikacji z sąsiadami. Dotyczy to między innymi połączeń lotniczych i kolejowych wykonywanych z Pomorza.

 

AKTUALIZACJA 14 MARCA 

O północy 15 marca zostanie czasowo zatrzymana międzynarodowa komunikacja kolejowa i lotnicza. Związane jest to z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Na graniach będzie prowadzona kontrola dokumentów i kontrole sanitarne. Do Polski zostaną wpuszczani tylko obywatele oraz osoby na stałe związane z krajem (m.in. dzieci i małżonkowie Polaków czy na podstawie karty pobytu). Ruch wyjazdowy pozostaje bez zmian. To samo dotyczy przewozów towarów (tzw. cargo).

 

————————————————————————————————————————————————

 

Całkowicie wstrzymana została komunikacja kolejowa pomiędzy Polską a Czechami, Austrią i Słowacją.

 

Bez połączenia z Wiedniem

W związku z ogłoszonym w Republice Czeskiej stanem wyjątkowym zawieszone zostały połączenia międzynarodowe z tym krajem. Dotyczy to również połączenia kolejowego z Gdyni przez Katowice, Ostravę do Wiednia. 13 marca 2020 r. pociąg zostanie odwołany na odcinku Bohumin – Wiedeń. Od 14 marca 2020 r. pociąg  EIC „Sobieski" będzie kończyć bieg w Katowicach.  

 

I na Słowację

Ograniczenia w komunikacji dotyczą także pociągu TLK „Rozewie", kursującego z Gdyni przez Wrocław i Bielsko Białą do słowackiej Żyliny. Decyzją władz Słowacji kursowanie pociągów międzynarodowych przez przejście graniczne Zwardoń – Skalite, zostało wstrzymane. W związku z tym pociąg będzie odwołany na całej trasie. Dotyczy to także łącznika do tego pociągu Wrocław - Jelenia Góra.

 

Brak lotów do Włoch i Norwegii

W dalszym ciągu, zawieszone są połączenia lotnicze z Włochami. Dotyczy to lotów z Gdańska na lotnisko Mediolan-Bergamo. Linie lotnicze Wizzair oraz Ryanair zawiesiły te loty do odwołania.

Dodatkowo Wizzair od 16 marca 2020 do 3 kwietnia zawiesza połączenia lotnicze z Norwegią. Chodzi tu między innymi o trasy z Gdańska do: Oslo, Kristiansand, Stavanger, Haugesund, Bergen, Alesund, Molde, Trondheim, Bodo i Tromso.

view szablon artykułu