Aktualności

Konkurs Piękna Pomorska Wieś rozstrzygnięty. Zobacz, kto wygrał plebiscyt [GALERIA]

Gala konkursu Piękna Wieś Pomorska
Gala konkursu Piękna Wieś Pomorska. Fot. Aleksander Olszak

Wróblewo w gminie Suchy Dąb to najpiękniejsza wieś na Pomorzu. Laur za najpiękniejszą zagrodę otrzymali państwo Hamernik z gminy Brusy. Uroczystą galę uświetnił występ dziecięcego zespołu Źródło

 

Gala odbyła się 31 października 2017 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Nagrody zwycięzcom wręczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.  

 

Rywalizowało 13 wsi

– Jest mi niezmiernie miło, że tu, w Sali im. Lecha Bądkowskiego już po raz kolejny spotykamy się, aby świętować wybór najpiękniejszej wsi i zagrody na Pomorzu – powitał zaproszonych gości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W etapie wojewódzkim plebiscytu rywalizowało 13 wsi oraz zagród. Przy ocenianiu wsi komisja brała pod uwagę aspekty krajobrazowe i ekologiczne. Oceniane również były działania integrujące lokalną społeczność oraz pielęgnowanie tradycji. – Chcę z całego serca pogratulować laureatom. Jestem przekonany, że ta rywalizacja ma pozytywne oblicze. Mobilizuje lokalne społeczności  do współpracy, pokazania się z jak najlepszej strony.  Te dobre wzorce i praktyki, jakie dzięki niej powstają, to nasza pomorska wizytówka. Warto ją pokazywać nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Polsce – dodał marszałek.

 

Wróblewo na podium

W kategorii najpiękniejsza wieś wygrało Wróblewo w gminie Stary Dąb. Na drugim miejscu uplasowała się wieś Mały Bukowiec w gminie Zblewo, a na trzecim Lubieszewo w gminie Nowy Dwór Gdański. Poziom konkursu był tak wysoki, że komisja oceniająca przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je Węsiory w gminie Sulęczyno, Świetlino w gminie Łęczyce oraz Brzeźno Szlacheckie w gminie Lipnica

 

Najpiękniejsze zagrody

Najpiękniejsza Pomorska Zagroda to zabudowania Katarzyny i Henryka Hamernik z miejscowości  Leśno-Wybudowanie w gminie Brusy. Jak opowiadają laureaci: - Jesteśmy zaskoczeni tym wyróżnieniem. Komisja wizytowała nasze gospodarstwo dzień przed tragiczną nawałnicą. Gdyby wizytacja odbyła się kilka dni później, na pewno nie startowalibyśmy w konkursie. Drugie miejsce zajęła zagroda Anny i Jerzego Król z Kożyczkowa w gminie Chmielno a trzecie Kamili i Piotra Sokołowskich z Jabłowa w gminie Starogard Gdański. Przyznano również trzy wyróżnienia. Otrzymali je Beata i Marek Opitz z Żelichowa w gminie Nowy Dwór Gdański, Ewa i Gustaw Fiedorkiewicz z Rybna w gminie Gniewino oraz Elżbieta i Tadeusz Małodzińscy z Radostowa w gminie Subkowy.

 

Uroczysta gala

Tradycyjnie, wszyscy laureaci etapu wojewódzkiego zostali zaproszeni na galę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Gościem specjalnym uroczystości był  burmistrz gminy Uehlfeld w Środkowej Frankonii Werner Stocker.  Miejscowość ta jest gminą partnerską Trąbek Wielkich. Wszyscy nagrodzeni otrzymali liczne brawa ale największą owację dostał dziecięcy zespół Źródło, który dał wzruszający koncert starosłowiańskich pieśni. Goście mogli również skosztować tradycyjnych pomorskich specjałów kulinarnych. 

view szablon artykułu