Aktualności

Koniec wojny w 45 eksponatach

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wystawę czasową „'45. Koniec wojny w 45 eksponatach", która zostanie otwarta 6 maja 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wystawa będzie pokazywała wydarzenia roku 1945 poprzez 45 specjalnie dobranych eksponatów, pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej.

Jej celem jest przedstawienie polskiego doświadczenia końca wojny. Ma ukazywać różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej. Zostanie również szeroko uwzględniona perspektywa społeczna: migracje ludności, codzienność, pauperyzacja, odradzanie się życia.

- Na wystawie znajdzie się 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów, związanych z końcem II wojny – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków. Niekiedy opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów. Mamy nadzieję, że wystawa stanie się inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych, towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy.

'45. Koniec wojny w 45 eksponatach - plakatEksponaty zostały podzielone na grupy tematyczne, z którymi zwiedzający mogą zapoznawać się w dowolnej kolejności. Będą to m.in: przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon ze statku Wilhelm Gustloff, zatopionego w styczniu 1945 r., radziecki samochód terenowy GAZ 67, zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich, polskich, pamiątki po jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego – Antonim Pajdaku, porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie oraz po żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne – gen. Aleksandrze Krzyżanowskim „Wilku" i Jachnie Wasiłojć-Smoleńskiej „Jachnie". Oprócz artefaktów, na wystawie będą wykorzystane archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.

Układ przestrzenny wystawy został dostosowany do sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności o powierzchni ponad 450 m kw., a plastyczna aranżacja łączy ze sobą nowoczesne formy wizualne z tradycyjną ekspozycją.

Otwarcie wystawy zainauguruje międzynarodową konferencję historyków pt. „Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy siedemdziesięciu lat", organizowaną przez Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Europejskie Centrum Solidarności. Odbędzie się ona w dniach 6-7 maja w Europejskim Centrum Solidarności. W czasie dwóch dni debat, podzielonych na kilka paneli tematycznych, naukowcy odniosą się m.in. do takich kwestii jak: kształtowanie pamięci o II wojnie światowej w muzeach historycznych, II wojna światowa w pamięci społecznej, dziedzictwo konferencji w Jałcie i Poczdamie i powojenny porządek świata z perspektywy siedemdziesięciu lat.

 

'45. Koniec wojny w 45 eksponatach
——————————————————————

  • 6 maja-15 września 2015 r.
  • Europejskie Centrum Solidarności
  • Gdańsk, pl. Solidarności 1

Zobacz:

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności