Aktualności

Koniec utrudnień na PKM. Pociągi już jeżdżą zgodnie z rozkładem jazdy

Pociąg PKM na peronie i ludzie
Fot. źródło: Facebook PKM

Pociągi SKM jeżdżące po trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od 21 lutego 2017 r. kursują już zgodnie z rozkładem jazdy.

 

– Pociągi PKP SKM na linii PKM kursują zgodnie z rozkładem jazdy – poinformował Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście.

 

Awaryjny poniedziałek  

W poniedziałek, 21 lutego przyczyn technicznych odwołano sześć kursów PKM. Było to spowodowane brakiem taboru.

Jak powiedział Głuszek, na co dzień linię obsługuje 13 pociągów. Ale jeden z pociągów Newag był na planowym przeglądzie, kolejny miał usterkę techniczną związaną ze zużyciem się kół przedwczesne. Problem sprawiały też dwie Pesy, których nie można było naprawić na miejscu. Zostały zabrane do fabryki w Bydgoszczy.

 

Autobusowa komunikacja zastępcza

Bilety PKM były honorowane w autobusach ZKM Gdynia na odcinku Gdynia Główna – Gdańsk- Osowa – Gdynia Główna oraz w autobusach ZTM Gdańsk na odcinku Gdańsk-Wrzeszcz – Gdańsk-Osowa – Gdańsk-Wrzeszcz.

 

Takie problemy to rzadkość

– Na linii PKM awarie naszego taboru zdarzają się niezwykle rzadko – mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Według naszych danych, w ostatnim kwartale 2016 r., na trzech liniach komunikacyjnych: Kościerzyna – Gdańsk/Gdynia, Gdańsk – Gdańsk Port Lotniczy – Gdynia oraz Gdańsk – Kartuzy, uruchomiono prawie 11 tys. pociągów. Natomiast w wyniku usterek odwołano jedynie około 50 pociągów. Jest to wskaźnik poniżej 1 proc. Ponadto analizowany wskaźnik niezawodności taboru nie spada poniżej 95 proc. i jest to zgodne z umową zawartą z producentem pojazdów, firmą PESA. Rozumiem, że pasażerowie na co dzień korzystający z tego transportu mogą czuć się rozgoryczeni, ale zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, aby utrudnienia były jak najmniej uciążliwe – dodaje.

 

Statystyki

  • w ciągu roku 10 pojazdów PESA jeździło 266 880 godz.
  • z powodu napraw gwarancyjnych wyłączone były przez 747 godz.
  • średnie wyłączenie na naprawy gwarancyjne jednego pojazdu – 74,7 godz.  (użytkowania 8760 godz. w roku)
  • w niektórych kwartałach pewne pojazdy były wyłączone maks. 104 godz.
  • wskaźnik niezawodności, zgodnie z umową, nie spada poniżej 95 proc.
view szablon artykułu