Konferencja Litwa – Polska – Rosja 2007-2013 i Polska – Rosja 2014-2020

Konferencja Litwa – Polska – Rosja 2007-2013 i Polska – Rosja 2014-2020, przemawia członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski
Fot. Kazimierz Netka/netka.gda.pl

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, 8 grudnia 2016 r. podsumowano program realizowany w poprzedniej perspektywie finansowej. Zaprezentowano też nowy program, który będzie wdrażany w aktualnym okresie programowania. Udział w konferencji wzięło blisko 200 gości z Litwy, Polski i Rosji, a zwłaszcza z terenów przygranicznych.

 

Wspólną konferencję Litwa – Polska – Rosja oraz Polska – Rosja otworzył m.in. członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski, który w swojej wypowiedzi zwracał szczególną uwagę na kwestię rozwiązywania lokalnych problemów i potrzebę generowania oddolnych partnerskich inicjatyw.

Podczas podsumowania Programu Litwa – Polska – Rosja 2007-2013 zaprezentowano trójstronne efekty współpracy. W programie, którego budżet wynosił prawie 146 mln euro, zostało dofinansowanych 60 projektów – 53 projekty konkursowe oraz 7 dużych projektów infrastrukturalnych. Efekty realizacji projektów to wybudowanie 44 km dróg i mostów, wybudowanie lub wyremontowanie 13 oczyszczalni i położenie 111 km rur wodociągowych i kanalizacyjnych.

Częścią konferencji zamykającej poprzednią pespektywę była uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych projektów w 9 kategoriach. Wśród zwycięzców był projekt Nefa Balt II (Ochrona wód przybrzeżnych Bałtyku), którego beneficjentem wiodącym był Sopot. Nagrodę dla projektu, z rąk członka Zarządu Województwa Pomorskiego Pawła Orłowskiego, odebrał wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Druga część spotkania była poświęcona Programowi Polska – Rosja 2014-2020, który tego samego dnia został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Budżet nowego programu wynosi blisko 63 mln euro, a poziom dofinansowania może sięgnąć nawet 90 proc. W ramach programu będą realizowane projekty w czterech priorytetach:

  • Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego;
  • Ochrona środowiska i łagodzenie skutków zmian klimatycznych;
  • Poprawa dostępności komunikacyjnej regionów;
  • Wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach.

Zobacz:  Europejska Współpraca Terytorialna

 

 

view szablon artykułu

Najczęściej czytane

Ferie z matematyką dla maturzystów

Na intensywny zimowy kurs przygotowujący do egzaminu z matematyki zaprasza maturzystów uczelnia im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Zajęcia będą odbywały się w czasie ferii zimowych. Naukowe spotkania zaczynają się 2 lutego 2015 r.

Zimowe wakacje i ich atrakcje

Muzyczne podróże, odwiedziny w Dolinie Muminków, zabawa z clownami i przygoda na planie filmowym – takie atrakcje czekają na dzieci i młodzież w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki od 2 do 13 lutego 2015 r.

Sportowe ferie w Gdańsku

Nawet zimą warto skorzystać z aktywnego wypoczynku. Od 2 do 15 lutego 2015 r. będą trwać ferie w województwie pomorskim. Z myślą o najmłodszych i trochę starszych Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku przygotował wiele atrakcji. Pływanie, hokej podwodny, judo dla najmłodszych, tenis ziemny, kometka, ratownictwo, żeglarstwo – wszystko w ciekawej formie treningów i warsztatów. Większość z zajęć jest bezpłatna.

Lęborskie ferie 2015

Lęborskie ferie 2015 zapowiadają się ciekawie i aktywnie. Dzieci i młodzież mogą wybierać między cyklem zawodów sportowych przygotowanych przez Centrum Sportu i Rekreacji, zajęciami w bibliotece i seansami w kinie Fregata.

Ferie na dnie morza, czyli Akwarium Gdyńskie zaprasza na pokład

Trójmiejski ogród zoologiczny – Akwarium Gdyńskie – zaprasza na Ferie zimowe w podwodnej metropolii. Nie zawiedzie się ten, kto oczekuje solidnej dawki wiedzy i emocji! Tegoroczne Ferie z Akwarium, to nie tylko program ramowy, czyli atrakcje przygotowane na dni powszednie. W weekendy mali poszukiwacze przygód zaproszeni są na warsztaty fotograficzne i muzyczne, spektakle teatralne, bal karnawałowy i konkursy.