Aktualności

Koncert, warsztat, spektakl i piknik... na Siedlcach będzie się działo. Wydarzenia tworzone dla mieszkańców i z nimi

Warsztaty, które odbyły się na placu Kobzdeja
Warsztaty, które odbyły się na placu Kobzdeja. Fot. Bartosz Bańka

Sześć wydarzeń kulturalnych od 14 do 28 września na Siedlcach. Odbędą się m.in.: koncert muzyki dawnej, warsztaty teatralne, ekologiczne i taneczno-ruchowe, spektakl, piknik integracyjny z kulturą ludową w tle oraz zbieranie opowieści, z których powstaną pocztówki dźwiękowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Wydarzenia odbywają się w ramach programu Otwarty IKM na Siedlcach.  Szczegółowy program na stronie Otwarty IKM.

Zaproponowane działania zostały wybrane w konkursie na najciekawsze, autorskie propozycje inicjatyw kulturalnych mieszkańców dzielnicy. Wybrano sześć działań. Odbędą się w różnych przestrzeniach gdańskich Siedlec m.in. przy ulicy Ojcowskiej, Skarpowej, Kartuskiej. Adresowane są do różnych grup społecznych: młodzieży, seniorów, cudzoziemców, międzypokoleniowe.

 

Program:

14 września, poniedziałek

godz. 10.00-14.00 – Warsztaty dramo-teatralne dla seniorów

Warsztaty dramo-teatralne Stowarzyszenia Praktyków Dramy Stop-Klatka są adresowane do siedleckich seniorów. – Podczas zajęć będziemy pracować przy użyciu interaktywnych metod, w tym dramy stosowanej, pracy z ciałem i metaforą – mówią prowadzący.

 • prowadzenie: Marian Pułtuski, Agnieszki Buśk
 • informacje i zapisy: m.pułtuski@gmail.com
 • miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy ul. Kartuska 108

 

godz. 16.30-18.00 – Spektakl Teatru Forum Wspólnota

Spektakl realizowany jest przez sześciu aktorów i reżysera. Po obejrzeniu historii widzowie są pytani przez osobę prowadzącą o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomysły te są następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami tak, aby znaleźć możliwości przezwyciężenia społecznych problemów, do których odnosi się spektakl.

 • prowadzenie: Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka
 • organizator: Polski Związek Emerytów, Rencistów O/O Gdańsk koło nr 11
 • miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108

 

15 września, wtorek, godz. 19.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej Bianco Fiore połączony z prelekcją dotyczącą dzielnicy Siedlce. Siedlce – muzyka XV wieku w XV-wiecznej dzielnicy Gdańska

Podczas koncertu zabrzmi muzyka wykonywana w Gdańsku i w innych europejskich miastach w okresie, na który datowane są pierwsze wzmianki o Siedlcach, tj. ok. XV wieku. – W krótkim komentarzu po części muzycznej przybliżymy publiczności związki wykonywanych kompozycji i instrumentów z początkami dzielnicy Siedlce – mówi organizatorka wydarzenia.

 • organizator: Magdalena Warzawa
 • miejsce: kościół pw. Chrystusa Króla, ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55

 

19 września, czwartek

 godz. 12.00-20.00 – Siedlce pakują do swojego

– Zainspiruj się i bądź bardziej eko! Przyjdź na wykłady, dołącz do warsztatów lub weź udział w konkursie w ramach wydarzenia Siedlce pakują do swojego. Ten dzień będzie obfitować w różnorodne działania z ekologią w tytule. Wydarzenie rozpocznie się od finału konkursu plastyczno-ekologicznego, do którego zaprosiłyśmy Szkołę Podstawową nr 58 – zapowiadają organizatorki z Mamy Wenę.

godz. 12.00-17.00 – Warsztaty szycia woreczków na zakupy

Samodzielnie uszyte na maszynie woreczki są idealne w zastępstwie foliowych reklamówek podczas zakupów. Są wygodne i wytrzymałe. Materiałem do wykonania woreczków będą niepotrzebne już firanki, którym damy drugie życie. W trakcie warsztatów na poczęstunek zaproszą partnerzy projektu – lokalne warzywniaki

 • miejsce: Fundacja Dr Clown, ul. Kartuska 96/96

godz. 17.30-18.30 – Wykład o plastiku

Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem śmieci. Asia Jóźwiak i Alicja Żarkiewicz podzielą się swoimi doświadczeniami życia bez plastiku.

 • miejsce: Rada Dzielnicy Siedlce, ul. Kartuska 63/65

godz. 19.00-20.00 – Spotkanie z alternatywami dla plastikowych opakowań (podwieczorek i podsumowanie projektu)

– Rozwinięciem wykładu i przyjemnym zakończeniem projektu będzie podwieczorek – spotkanie przy kawie i herbacie w kawiarni Fundacji Świat Wrażliwy. To będzie bezpośrednie przełożenie informacji o tym, jak można robić zakupy do swoich opakowań. Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego", który jest stoiskiem pokazującym wiele różnych alternatyw dla jednorazowych opakowań – opowiada Alicja Żarkiewicz.

 • prowadzenie: Asia Jóźwiak, Konrad Ponieważ, Agnieszka i Alicja Żarkiewicz. Organizator: Alicja Żarkiewicz
 • informacje: kontakt@mamywene.pl
 • miejsce: Caffe Aktywni, Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108/112

 

21 września, sobota

godz. 16.00-20.00 – Ojcowska zaprasza Siedlce – piknik integracyjny z kulturą ludową w tle

Ulica Ojcowska na gdańskich Siedlcach zaprasza na integracyjny piknik z ludowymi inspiracjami. W pikniku weźmie udział m.in. Kapela Niwińskich, która zaprezentuje bogaty program z warsztatami tanecznymi dla dzieci oraz potańcówką integracyjną. Dzieci w wieku do lat 7 wezmą udział w zajęciach muzyczno-tanecznych bazujących na dawnych grach i zabawach z mazowieckich wsi. W planie również warsztaty origami poprowadzone przez młodą mieszkankę tej ulicy. Różnokolorowy papier zamieni się w trójwymiarowe rzeźby, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu.

godz. 16.00-17.00 – Warsztaty taneczne tradycyjnych zabaw dziecięcych przeznaczone dla dzieci do 7 roku życia

 • prowadzenie: Agnieszka Niwińska

Warsztaty origami – wstęp wolny (bez zapisów)

 • prowadzenie: Zuzanna Piotrowicz
 • I grupa: godz. 16.00-16.50 – grupa wiekowa od lat 10
 • II grupa: 17.00-17.50 – grupa dla dzieci do lat 10
 • III grupa: 18.00-18.50 – grupa wiekowa od lat 12

godz. 18.00-20.00 – potańcówka z Kapelą Niwińskich dla mieszkańców i mieszkanek Siedlec

 • organizator: Izabela Pałasz-Alwasiak
 • prowadzenie: Kapela Niwińskich, Zuzanna Piotrowicz
 • miejsce: ulica Ojcowska (*w przypadku niepogody wydarzenie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 58, ul. Skarpowa 3)


28 września, sobota, godz. 9.00-14.00 – Wydobyć dźwięk, uwolnić ruch. Warsztaty beatboxowo-taneczne

 • I grupa: 9.00-11.00
 • II grupa: 12.00-14.00

Potrzeba tworzenia muzyki, kreowania dźwięków, melodii, a także poruszania się i tańca towarzyszą nam od zarania dziejów.  W ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach zapraszamy na warsztaty beatbox, które połączą obie dziedziny – formy rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą aparatu mowy oraz taniec współczesny, czerpiący z naturalnych możliwości ekspresji ciała. Na warsztaty złożą się: rozgrzewka oddechowa i głosowa, nauka podstaw beatboxu, nagrywanie dłuższych fragmentów muzycznych za pomocą tzw. loopstacji, kolektywne ćwiczenia i gry ruchowe, tworzenie kombinacji opartych na elementach tańca współczesnego.

 

28 września, sobota, godz. 12.00-17.00 – Siedlce. Dźwiękowe mikrohistorie mieszkańców dzielnicy

Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym zaprasza do kawiarni międzypokoleniowej Caffe Aktywni na prezentację pocztówek dźwiękowych. Będą to nagrania najważniejszych miejsc dla mieszkańców dzielnicy. Miejsca, z którymi są związani, mają wspomnienia i o których opowiedzą.  Pocztówki dźwiękowe są pracami artystycznymi, łączącymi dźwięki miejsc, opowieści w formie wywiadów oraz fotografię. Swoim działaniem organizatorzy odkrywają pejzaż dźwiękowy Siedlec poprzez zbieranie mikrohistorii mieszkańców.

W projekcie weźmie udział 10 mieszkańców i mieszkanek Siedlec (z różnych części dzielnicy), którzy podzielili się (nie)codziennymi historiami ich życia. Dokąd siedlczanie chodzili w dzieciństwie na lody? Na pierwszą randkę? Których miejsc się bali, co było postrachem dzieci? Opowiedziane historie będą punktem wyjścia dla nagrania pejzażu dźwiękowego wybranych miejsc.

 • organizator: Monika Masalon
 • prowadzenie: Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym (Monika Masalon, Sylwia Bruna, Aleksandra Kulińska)
 • miejsce: Cafe Aktywni, Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108
 • informacje i zapisy: monika.masalon@gmail.com
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości