Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/377bf0a4-39b3-415b-b488-32fb01f8aca5.jpg Koncerty, warsztaty muzyczne, barwny korowód… Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku

Koncerty, warsztaty muzyczne, barwny korowód… Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku

Król Kazimierz Jagiellończyk z małżonką w otoczeniu świty

Już po raz 16. Malbork stanie się miastem historii i tradycji zbliżającym kultury różnych narodów i państw. Baśniowy spektakl muzyczny, teatry uliczne, koncerty Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołów muzyki dawnej to tylko część festiwalowych atrakcji.

 

Przyjedzie młodzież z amatorskich grup z Rosji, Białorusi i Polski. Odbędą się koncerty festiwalowe w ramach przesłuchań konkursowych, otwarte i zamknięte warsztaty muzyczne, koncerty zaproszonych zespołów muzycznych. Festiwal zakończy koncert galowy na zamku, gdzie zaprezentują się wszystkie zespoły uczestniczące w konkursie oraz zaproszeni goście.

 

Barwny korowód na początek

Pierwszym wydarzeniem otwierającym wszystkie edycje festiwalu jest przemarsz barwnego korowodu ulicami miasta Malborka. Odbywa się w rocznicę historycznego święta – rocznicy wjazdu króla Kazimierza Jagiellończyka do Malborka. Na czele korowodu jedzie konno wielki mistrz Zakonu Najświętszej Marii Panny w otoczeniu dostojników. Jest to jego ostatnia, symboliczna podróż ulicami miasta – pod eskortą pikinierów Gwardii Malborskiej opuści teren Prus, by do Malborka nigdy już nie powrócić.

 

 

Maszerują też muzykanci, grajkowie i kuglarze, obwieszczający przybycie zdobywcy i nowego władcy – króla Kazimierza. Król wraz z małżonką i burmistrzem przemierzają trasę przemarszu w powozie obwieszczając miastu swoje przybycie i odbierając od licznie zgromadzonych wzdłuż trasy przemarszu mieszkańców pozdrowienia. Tuż za powozem władcy maszerują rajcy miejscy. Dalej, wśród szczęku oręża i w blasku zbroi, maszerują wojska królewskie oraz zaciężni czescy z dowódcą Oldrzychem Czerwonką na czele, który przekaże królowi twierdzę malborską i wiernie stanie po jego stronie. Przedostatnią część korowodu stanowią przedstawiciele cechów rzemieślniczych średniowiecznego Malborka, prezentujący swoje znaki cechowe oraz najlepsze wyroby, z jakich słyną ich warsztaty. Korowód zamyka młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz szczudlarze. Podczas przemarszu malborskie szkoły przedstawią scenki rodzajowe. Następnie król Kazimierz Jagiellkończyk wjedzie do twierdzy malborskiej i po uroczystym przemówieniu oraz odebraniu hołdu od władz i mieszkańców Malborka, każe wypalić z bombardy, obwieszczając światu początek jego panowania oraz rozpoczęcie festiwalowego święta. W korowodzie bierze udział ok. 600 osób.

 

Zakończenie festiwalu

Koncert galowy zaplanowano w magicznym i wyjątkowym miejscu. Uczestnicy wysłuchają koncertu i obejrzą baśniowy spektakl muzyczny „Zaczarowana Muza”, który wprowadzi uczestników w prawdziwie bajkowy nastrój. Usłyszymy opowieść o księżniczce, rycerzach, wiedźmach i czarownicach, a przede wszystkim – o muzyce.

 

 

XVI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

  • 8–10 czerwca 2018 r., piątek-niedziela
  • Malbork
  • wstęp – wolny

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.