Aktualności

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak

$image_alt
Jiří Kylián, „Falling Angels". Fot. K. Mystkowski

W Gdańsku, 28 stycznia 2015 r. będzie miał miejsce koncert z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak. Muzyczno-taneczne spotkanie to również premiera pamiątkowego albumu poświęconego pionierce teatru tańca w Polsce.

W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak został wydany przez Operę  Bałtycką w Gdańsku we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, pamiątkowy album. Autorką tekstu jest Barbara Kanold, dziennikarka, recenzentka telewizyjna i teatralna. Współpracowała z Danutą Baduszkową jako kierownik literacki Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez wiele lat sprawowała funkcję wicedyrektora w gdańskiej Szkole Baletowej. Jest autorką 8 książek o znanych gdańszczanach, wraz z Janiną Jarzynówką-Sobczak napisała  książkę „Rozmowy o tańcu".

W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak

W albumie „W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak"  znalazły się archiwalne wypowiedzi choreografki, jej przemyślenia dotyczące pracy z tancerzami, teatru tańca, roli tancerza w pracy nad spektaklem oraz wspomnienia jej tancerzy. Album w sposób pełny prezentuje postać Janiny Jarzynówny-Sobczak. Można w nim zobaczyć obszerny zbiór zdjęć archiwalnych ze spektakli artystki, jak również zdjęcia z życia prywatnego. Częścią wydania jest rozmowa Barbary Kanold z Januszem Wojciechowskim o metodach pracy choreografki z tancerzami oraz o rekonstruowanej choreografii duetu z baletu „Tytania i osioł" Zbigniewa Turskiego, która będzie zaprezentowana przez solistów Bałtyckiego Teatru Tańca podczas jubileuszowego koncertu. W albumie zamieszczono też spis choreografii, programów telewizyjnych i filmów o tańcu autorstwa Jarzynówny-Sobczak.

Sam osobiście nigdy nie spotkałem prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak, a jej twórczość znam tylko z przekazów filmowych. To jednak wystarczy, żeby uświadomić sobie, jak niezwykłym talentem i odwagą dysponowała ta krucha osoba, żeby osiągnąć taką odrębność w choreografii i wykształcić tak oddanych sobie tancerzy. Legenda, która ją otacza do dzisiaj, nie tylko tu w Operze Bałtyckiej, gdzie tworzyła, ale w całym świecie baletowym, również poza granicami Polski, świadczy o tym, jak bardzo wybitny jest jej wkład w historię tańca. W rozmowach z najbardziej znakomitymi choreografami współczesnymi na świecie pojawia się jej nazwisko jako wybitnej reformatorki, której wpływ na kształt współczesnego baletu nie sposób przecenić. Mimo że nie tworzyła na wielkich światowych scenach, to jednak jej dorobek artystyczny promieniował stąd, z naszej skromnej sceny gdańskiej, wszędzie tam, gdzie pracowali choreografowie poszukujący nowych rozwiązań i nowego języka baletowego. Pamięć o jej heroicznych wysiłkach, żeby poprzez tancerzy wyrazić swoje emocje i przekonania i próbować dzięki temu trochę upiększyć ten świat, jest szczególnie kultywowana w Bałtyckim Teatrze Tańca. Być może duchowa obecność Maestry pod naszym skromnym dachem pomaga nam kontynuować jej dzieło.

 Marek Weiss
dyrektor naczelny i artystyczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku

W programie koncertu:

 • Duet Tytanii i osła z baletu Zbigniewa Turskiego „Tytania i osioł"
  wystąpią: Beata Giza, Filip Michalak – soliści Bałtyckiego Teatr Tańca
  choreografia: Janina Jarzynówna-Sobczak
  rekonstrukcja duetu: Janusz Wojciechowski
  scenografia: Łucja i Bruno Sobczakowie, Monika Sobczak-Konca
  montaż komputerowy: Zdzisław Graczyk

Program inspirowany twórczością choreograficzną prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku
choreografia: Sławomir Gidel

 • „Falling Angels", spektakl Jiříego Kyliána w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Tańca

     ► prowadzenie koncertu – red. Konrad Mielnik

Janina Jarzynówna Sobczak (1915-2004) – wybitna choreografka, twórczyni pierwszego w Polsce Teatru Tańca. Założycielka i wieloletni kierownik i choreograf Zespołu Baletowego przy Studiu Operowym (późniejsza Opera Bałtycka) w Gdańsku. Założycielka, wieloletni dyrektor i pedagog  Szkoły Baletowej w Gdańsku . Stworzyła ponad 40 spektakli baletowych, m.in. „Cudownego mandaryna", „Dafnis i Chloe", „Niobe", „Tytanię i osła", „Cztery eseje". Współpracowała z innymi teatrami w kraju, z gdańskimi teatrami dramatycznymi, a także z Polską Telewizją .

————————————————————————————————————————————————————

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak
28 stycznia 2015 r., środa, godz. 18.00
Opera Bałtycka
al. Zwycięstwa 15

Gdańsk-Wrzeszcz

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości