Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8767347e-d312-4f9d-9998-a7e8b7d9ce00.jpg Koncert Marka Dyjaka oraz warsztaty o demokracji. Gdański Tydzień Demokracji w GTS

Koncert Marka Dyjaka oraz warsztaty o demokracji. Gdański Tydzień Demokracji w GTS

Marek Dyjak

Czy od Szekspira można nauczyć się demokracji, przekonają się o tym uczestnicy warsztatów w oparciu o „Koriolan", które odbędą się w czwartek, 19 września. Natomiast trzy dni później, bo 22 września 2019 r., niezwykłego koncertu Za Twoją i moją wolność w wykonaniu Marka Dyjaka będzie można wysłuchać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

 

Wydarzenia odbywają się w ramach 4. edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który odbędzie się w dniach 16-22 września 2019 r. 

 

Społeczeństwo i władza – szekspirowska lekcja odpowiedzialności

W jaki sposób podejmujemy decyzję o wyborze rządzących? Na co zwracamy uwagę, idąc na wybory? Czy łatwo nami manipulować? Jak wyrażamy swoje poglądy i zdanie? Czy myślimy o konsekwencjach swoich decyzji? Gorzką lekcję w tym temacie przynosi nam „Koriolan” Williama Szekspira i to na fragmencie tej sztuki oparte będą warsztaty zatytułowane Społeczeństwo i władza – szekspirowska lekcja odpowiedzialności, które odbędą się w czwartek, 19 września, w godzinach 16.00-19.00 w GTS. Skierowane są do młodzieży w wieku 13-16 lat. Poprowadzi je Marta Nowicka. Warsztaty będą łączyły elementy gry aktorskiej, zabaw improwizacyjnych, czytania krótkich fragmentów tekstu (bez konieczności zapoznania się z całym dziełem) oraz fragmenty filmowych adaptacji omawianych dzieł.

– Na warsztatach skupimy się na dwóch ważnych problemach związanych ze społeczeństwem i władzą – mówi Marta Nowicka. – Z jednej strony zastanowimy się, w jaki sposób my sami podejmujemy decyzję o wyborze rządzących, na co zwracamy uwagę idąc na wybory. Spróbujemy też przepisać fragmenty „Koriolana” na współczesne realia. Z drugiej strony poszukamy odpowiedzi na pytania, czy łatwo jest rządzić i czy władza, to komfortowy przywilej, czy ciężki obowiązek. Jest jednak i druga strona przysłowiowego medalu. Nie tylko społeczeństwo musi wybierać odpowiedzialnie. Ciężar władzy spoczywa na barkach osób decyzyjnych. Dlatego druga część warsztatów poświęcona będzie temu, jak młody król Henryk V postanawia posłuchać – naprawdę posłuchać (!), co mówią o nim jego poddani. Ludzie, o których życiu lekkomyślnie nieraz decyduje. To trudny moment w życiu niedoświadczonego jeszcze władcy. My jednak spróbujemy wyciągnąć z tej sceny wnioski dla nas wszystkich.– dodaje Nowacka.

Zapisy na warsztaty edukacja@teatrszekspirowski.pl (należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz kontakt do opiekuna – w wypadku osób niepełnoletnich). Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Koncert Marka Dyjaka – Za Twoją i moją wolność

Marek Dyjak, artysta, który mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których – jak mówią sami fani – jest krew, żółć i łzy wystąpi W niedzielę, 22 września o godz. 19:00. – Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem – uważa Jan Wołek. Krytyk muzyczna i nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska dodaje: „Dyjak to najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym”. Podczas koncertu będzie można usłyszeć  takie utwory jak: „Piosenka w samą porę”, „Człowiek złota ryba” czy „A my nie chcemy uciekać stąd” napisany przez Jacka Kaczmarskiego w 1980 r. po pożarze szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie.

  • Bilety: 50 zł
  • Bilety dostępne są online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1, czynnej codziennie w godz. 14:00 – 19:00.

 

4. Gdański Tydzień Demokracji rozpoczyna się w poniedziałek, 16 września 2019 roku. Pomysłodawcą wydarzenia był  nieżyjący prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który mówił w 2017 roku: „Ubiegłoroczna edycja pokazała nam, jak bardzo w przestrzeni publicznej potrzebna jest merytoryczna debata o podstawowych wartościach demokratycznych. Jestem głęboko przekonany, że organizacja takiego wydarzenia jest bardzo potrzebna w tak trudnych i obfitujących w niepokojące zdarzenia czasach. Demokracja jest zagrożona, jeśli o nią nie dbamy. To trochę tak jak z ogniskiem czy miłością – jak nie będziemy o nie dbać, zabiegać, dorzucać drwa, to w końcu zgaśnie.”

Celem wydarzenia jest utrwalanie w Polsce wartości demokratycznych, edukowanie młodzieży, a także pielęgnowanie dziedzictwa przemian wolnościowych zapoczątkowanych w Gdańsku, które miały miejsce w krajach dawnego bloku socjalistycznego.

Gdański Tydzień Demokracji potrwa do 22 września 2019 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.