Aktualności

Koncert dla Pokoju

$image_alt
Polski Chór Kameralny, fot. M. Mazurkiewicz

Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert dla Pokoju w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Gaude Mater, który odbędzie się 8 maja 2015 r. w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Program koncertu ma zwrócić uwagę na wartość pokoju na świecie, jest swego rodzaju orędziem, kierowanym nie tylko do przywódców politycznych, ale do każdego człowieka.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski ustanowił Gdańsk miejscem  uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przygotował wydarzenie specjalne – Koncert dla Pokoju. Gościem specjalnym jest wybitny polski organista Andrzej Białko.

Na program koncertu złożą się kompozycje sakralne E. Peppinga, M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego. Wieczór jest częścią jubileuszowego, XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Gdańsk jest jednym z 10 miast, które goszczą tegoroczne wydarzenia festiwalowe.

Tytuł koncertu zainspirowany został kompozycją „Missa Dona Nobis Pacem" – „Obdarz nas pokojem" – Ernsta Peppinga (1901-1981). Utwór ten powstał w 1948 r. w Berlinie i zaliczany jest do najwybitniejszych dzieł kompozytora. Była to pierwsza kompozycja sakralna napisana przez Peppinga od czasów II wojny światowej – fakt szczególny, zważywszy, że był on mocno związany z kościołem. Okres wojny był jednak dla kompozytora okresem swoistego „wewnętrznego wygnania". Opuścił w tym czasie także Berlin, by powrócić – już do zburzonego miasta – po wojnie. „Missa Dona Nobis Pacem" uważana jest za niezwykle osobistą wypowiedź kompozytora, obrazującą intelektualną i duchową przepaść, w jakiej znalazła się powojenna Europa.

Utwór Ernsta Peppinga zestawiony zostanie z pełnymi emocjonalnego napięcia kompozycjami polskimi: „Missa Pro Pace" Feliksa Nowowiejskiego oraz „Improwizacjami organowymi na temat staropolskiej pieśni kościelnej Święty Boże" Mieczysława Surzyńskiego, odnoszącymi się bezpośrednio do intencji zachowania pokoju. Obaj kompozytorzy związani byli z Berlinem przez okres studiów. Obaj cieszyli się sławą niezrównanych wykonawców i improwizatorów muzyki organowej. Feliks Nowowiejski uważany był przez swojego profesora kompozycji – Maxa Brucha – za jednego z najzdolniejszych uczniów. Nowowiejski był także laureatem wielu nagród kompozytorskich. Jego twórczość uhonorowana została między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta oraz godnością szambelana papieskiego w uznaniu kompozycji religijnych. W czasie I wojny światowej Nowowiejski został powołany do wojska. Po wybuchu II wojny światowej schronił się w Krakowie, gdzie komponował do 1941 r.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Koncert dla Pokoju w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej
8 maja 2015 r., piątek, godz. 20.00
kościół św. Mikołaja
ul. Świętojańska 72
Gdańsk

Bilety, w cenie 30 zł i 15 zł, do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 w Gdańsku-Oliwie lub na godzinę przed koncertem w kościele św. Mikołaja.

Więcej:

 

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości