Aktualności

Koncert dla Bazyliki Mariackiej

$image_alt
Fot. mat. prasowe TPBM

W przepięknych wnętrzach zabytkowej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, 2 maja 2015 r. będzie miał miejsce wyjątkowy koncert. „Pokolenia dla Bazyliki Mariackiej" to spotkanie z artystami młodego pokolenia, którzy postanowili wspomóc rewitalizację dachu świątyni. Będzie można posłuchać m.in. Macieja Sikały, Karola Paciorka i chórów.

Po 66 latach od odbudowy szczególnie pilna staje się rewitalizacja dachu Bazyliki. To olbrzymie przedsięwzięcie, bowiem jego powierzchnia to prawie 9 tys. mkw. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wykonali ekspertyzy, podjęto także prace nad przygotowaniem planów i dokumentacji.

W związku z koniecznością podjęcia natychmiastowych prac rewitalizacyjnych przy dachu Bazyliki Mariackiej i odmową dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, które podjęło się przeprowadzenia społecznej zbiórki na ten cel.

Charytatywny koncert zaangażował wybitnych artystów, którzy w niepowtarzalnym wnętrzu Bazyliki Mariackiej dostarczą wyjątkowych muzycznych wrażeń i wprawią w zachwyt nawet najbardziej wytrawnych melomanów. Dodatkowo, udział muzyków młodego pokolenia, stanowi zachętę do szerokiego i międzypokoleniowego zaangażowania w troskę o dziedzictwo naszej wiary i kultury – o Bazylikę Mariacką.

Kierownictwo muzyczne zostało powierzone Maciejowi Sikale, znakomitemu saksofoniście i jednocześnie wykładowcy akademii muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Wystąpią również prof. Bogusław Grabowski – pierwszy organista Bazyliki Mariackiej, a także akordeonista i pianista Cezary Paciorek. W koncercie wezmą udział także muzycy młodego pokolenia, związani głównie z Akademią Muzyczną w Gdańsku oraz Chór Non Serio pod dyrekcją Beaty Borowicz i Chór Gdańskiej Sceny Muzycznej po dyrekcją Beaty Śnieg.

Konkatedralna Bazylika Mariacka w Gdańsku jest największym na świecie kościołem ceglanym. Jej budowa,  rozpoczęta się w 1343 r., możliwa była dzięki bogatym i wierzącym gdańszczanom. Byli hojni, ale też dalekowzroczni, bowiem wiedzieli, że nie będzie im dane ujrzeć owoców swoich donacji, budowa świątyni trwała bowiem aż 159 lat. W marcu 1945 r., już po wyzwoleniu miasta, Bazylika została zniszczona przez Sowietów, dlatego jej odbudowa w wyzwolonej Polsce nabrała szczególnego znaczenia i włączyła się w nią cała Polska. Zniszczonych było 40 proc. sklepień, okna i bramy. Wewnątrz wieży spłonęła drewniana średniowieczna konstrukcja dachów i stropów, które runęły wraz ze słynnym dzwonem Gratia Dei z 1453 r. Spaliły się wszystkie dachy wraz z drewnianą konstrukcją.

Troska społeczeństwa Gdańska sprawiła, że uchroniono przed spaleniem większą część niepowtarzalnego wyposażenia świątyni, natomiast jego odzyskanie okazało się dużo trudniejsze niż odbudowa tego gigantycznego kościoła.

W trakcie koncertu będzie możliwość zakupu cegiełek na rzecz remontu dachu.

Zobacz:

 

Fot. mat. prasowe TPBM

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Pokolenia dla Bazyliki Mariackiej
2 maja 2015 r., sobota, godz. 20.00
Bazylika Mariacka
ul. Podkramarska 5
Gdańsk

Wykonawcy:

  • Maciej Sikała – saksofon tenorowy
  • Bogusław Grabowski – organy
  • Karol Paciorek – akordeon
  • Piotr Kusiewicz – tenor
  • Chór Non Serio Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Beaty Borowicz
  • Chór Gdańskiej Sceny Muzycznej pod dyrekcją Beaty Śnieg
  • Wojciech Dragacz – organy

Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej powstało w wyniku potrzeby pomocy w remoncie dachu Bazyliki. Już ks. infułat Stanisław Bogdanowicz prowadził prace remontowe w świątyni, chociażby remont wieży, który trwał ponad dwa lata. Bazylika jest największą budowlą sakralną z cegły na świecie, sama jej wielkość powoduje, że prace przy niej są gigantyczne, a koszty niemniejsze. Prace renowacyjne są prowadzone systematycznie od wielu lat. Pierwszym projektem na pomoc Bazylice, który stał się jednocześnie podwaliną Towarzystwa, jest koncert charytatywny na rzecz świątyni. Pomysłodawcą koncertu jest Krzysztof Zwara, który w grudniu 2014 r. rozpoczął działania zmierzające na rzecz ratowania bazyliki. Macieja Sikałę, najlepszego saksofonistę tenorowego w Polsce, nie trzeba było długo namawiać do współpracy. Został kierownikiem muzycznym koncertu i dzięki niemu powstał skład artystów, który mógłby być dumą niejednej sali koncertowej. Wielką rolę w tym dziele ma ksiądz prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz Bazyliki Mariackiej. Z wielką radością przyjął propozycję pomocy, a jednocześnie zaproponował powstanie Towarzystwa w strukturach kościelnych.

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności