Aktualności

Kompozytor, klarnecista czy twórca murali? Kto zostanie laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej [LISTA NOMINOWANYCH]

Statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej
Fot. Sławomir Lewandowski

Powołana przez marszałka województwa pomorskiego Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała 10 nominacji do nagrody w kategorii Kreacje artystyczne, trzy do tytułu Pomorska Nadzieja Artystyczna oraz trzy nominacje do miana Mecenas Kultury.

 

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w piątek, 27 kwietnia 2018 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wskazania członków Małej Kapituły PNA dały wyraźny sygnał, że miniony rok w pomorskiej kulturze upłynął pod znakiem muzyki.

 

Kto stworzył najlepszą kreację artystyczną?

W tegorocznej edycji Pomorskiej Nagrody Artystycznej dominuje muzyka. Doceniony został Andrzej Szadejko za próbę odtworzenia muzyki dawnych mistrzów poprzez użycie oryginalnych dawnych instrumentów i techniki wykonawczej, przy niezmienionej od stuleci akustyce gotyckiego kościoła św. Trójcy w Gdańsku, podczas festiwalu ORGANy Plus+. Stefan Wesołowski za wydanie płyty „Rite of the End", nagranie muzyki do filmu „Love Express" Kuby Mikurdy oraz muzyki do spektakli „Rabacja" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego i „Czas barbarzyńców" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego znalazł się w gronie tegorocznych kandydatów do PNA. Za znakomite wykonanie partii solowej klarnetu w „Koncercie na klarnet, smyczki, perkusję i celestę" Krzysztofa Pendereckiego oraz partii solowej w utworze Piotra Peszata „Equilibrum" podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic doceniono Andrzeja Wojciechowskiego. Za kreację wokalną i sceniczną, niepowtarzalne brzmienie i siłę interpretacji legendarnych piosenek Henryka Warsa i Władysława Szpilmana podczas koncertów z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot do nagrody nominowana została Joanna Knitter. Kompozytora i jazzmana Leszka Kułakowskiego doceniono za wydanie płyt: „Love Songs, Copy & Insert", „Chopin Impressions" i zbioru pieśni kaszubskich na chór mieszany „Cassubian Folk Songs".

Nie zabrakło też nominacji w innych dziedzinach kultury. Kandydatką do PNA została Joanna Czajkowska za scenariusz, reżyserię i choreografię spektaklu „Lechistan Pany Arka" w Sopockim Teatrze Tańca. Doceniono artystyczną próbę redefinicji pojęć tożsamość i patriotyzm. Za niezwykłe spotkanie „Henryk Cześnik i poeci" w Salonie Poezji Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także za wystawę „Niebezpieczne zabawy" w Narodowej Galerii Armenii w Erywaniu zauważono Henryka Cześnika. Za edytorsko piękny album „Wdzydzanie", w którego współtworzenie zaangażowali się mieszkańcy, wśród nominowanych znalazła się Katarzyna Kulikowska. Za tworzenie kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja" i wydanie w ramach jej biblioteki książki „Sztumska droga do wolności" kapituła nominowała Leszka Sarnowskiego. Za konsekwentne komentowanie rzeczywistości wielkoformatowymi muralami na ścianie byłej pracowni artystycznej WL4 nominację do nagrody otrzymał Mariusz Waras.

 

Pomorska Nadzieja Artystyczna

Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2017 nagrodę mają szansę otrzymać Maria Kielan – solistka baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku – za pełną wdzięku rolę Klary w „Dziadku do orzechów" w reżyserii i choreografii François Mauduit, Piotr Pawlak – wybitnie utalentowany pianista – za wirtuozerię docenioną głównymi nagrodami w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. L. Godowskiego oraz XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz utalentowana dramatopisarka Sandra Szwarc za sztukę „Doppelgänger", za którą otrzymała jedną z dwóch głównych nagród w organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny konkursie dramaturgicznym Strefy Kontaktu, tekst został także opublikowany w miesięczniku „Dialog".

Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

 

Nagroda honorowa za mecenat

Ponadto, Duża Kapituła przyzna jedną honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są:

  • Kegar sp. z o.o. w Kępicach za sponsorowanie 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, zakupy dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku;
  • Andrzej Stelmasiewicz za pomysł i stworzenie Oliwskiego Ratusza Kultury oraz popieranie wielu gdańskich projektów kulturalnych;
  • Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za konsekwentne wsparcie finansowe udzielane Teatrowi Muzycznemu im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Teatrowi Wybrzeże.

 

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna

Przyznana zostanie także Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury (w wysokości 20 tysięcy złotych). Laureata przedstawi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Gala wręczenia statuetek

Tegorocznej gali, która odbędzie się w piątek, 27 kwietnia 2018 r. o godzinie 19 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, towarzyszyć będzie koncert symfoniczny. W programie Symfonia G-dur nr 88 Josepha Haydna oraz II koncert fortepianowy g-moll op. 22 Camille'a Saint-Saënsa. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi George Tchitchinadze, a koncert fortepianowy wykona Nino Gvetadze.

 

Zobacz: lista nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2017 rok

 

 

view szablon artykułu