Aktualności

Kolosalna impreza

$image_alt
Fot. żródło: www.kolosy.pl

Przez trzy dni, od rana do wieczora, w hali Gdynia Arena zobaczymy kilkadziesiąt pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najważniejsze polskie osiągnięcia eksploracyjne 2014 roku. Ponadto drugie tyle prezentacji będzie można oglądać w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Największa tego typu impreza w Europie, 17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączone z Kolosami 2014, rozpocznie się w piątek, 13 marca 2015 r. w Gdyni.

A więc: na co (czy raczej na kogo) warto zwrócić największą uwagę podczas najbliższych Kolosów? 

Rok 2014 pod wieloma względami należał do Aleksandra Doby, więc nie mogło go zabraknąć w Gdyni. Swoje pierwsze wyróżnienie otrzymał od kapituły Kolosów już czternaście lat temu, za samotny rejs kajakiem z Polic do Narviku. W tym zrelacjonuje wyprawę najdłuższą w historii kajakarstwa morskiego: swój drugi samotny trawers Atlantyku.             

Gościem Kolosów będzie również Denis Urubko. Jeden z najwybitniejszych współczesnych himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i pierwszy człowiek, który zimą stanął na wierzchołkach Makalu i Gaszerbruma II, będzie mówił m.in. o próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu oraz wyprawie zakończonej zdobyciem Kanczendzongi od północy.   

Będzie także okazja, by spotkać się z Tomkiem Mackiewiczem. Jego dramatyczną, piątą próbę zimowego wejścia na wciąż niezdobyty o tej porze roku szczyt Nanga Parbat, śledziły w Internecie tysiące sympatyków. O tym, co wydarzyło się w Karakorum – o podejściu na 7800 metrów i o upadku, który o mały włos nie skończył się tragicznie – „na żywo" Czapa opowie w Gdyni.

Usatysfakcjonowani będą żeglarze, na Kolosach znajdzie się bowiem miejsce m.in. dla relacji z wyprawy śladami Władysława Wagnera, której uczestnicy w latach 2010-2014 opłynęli świat dookoła, oraz z drugiej części rejsu dookoła bieguna północnego jachtem Lady Dana 44.

Z kolei grotołazi nie powinni przegapić sprawozdania Dariusza Bartoszewskiego z ubiegłorocznych postępów w eksploracji jaskini Hagengebirge.

Co jeszcze? Mnóstwo. Dlatego tak trudno coś wybrać. Na przykład uwielbiani przez publiczność Kolosów samotnicy: Piotr Strzeżysz (dopiero co zakończył wreszcie swoją przeprawę rowerem z północy na południe Ameryki) i Łukasz Supergan (w 2014 roku przemierzył – jak zwykle – piechotą Iran, wędrując przez góry Zagros).

Oprócz tego, jak co roku:

 • premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena);
 • salon mediów podróżniczych;
 • salon sprzętu outdoorowego;
 • wystawa FotoGlob;
 • warsztaty (fotografia w podróży, bezpieczeństwo w podróży, zdrowie w tropiku);
 • oraz nieskończona ilość inspiracji.

W tym roku Kolosy odbędą się nie tylko – jak zwykle – w hali Gdynia Arena, ale również w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Do dyspozycji uczestników będą tam dwie sale. W większej, 330-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszej, 90-osobowej, przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo" z tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które kapituła przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

Wcześniej, w piątkowy wieczór, rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego organizatorem jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Kolosy 2014
———————————————————————————————

 • 13-15 marca 2015 r. w
 • Hala Gdynia Arena
 • ul. Kazimierza Górskiego 8
 • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
 • al. Zwycięstwa 96/98

Dokładny program na stronie Kolosów oraz na Facebooku, na oficjalnym profilu Kolosów

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości