Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0ca9793d-f96b-48cc-acac-0458f9d15d11.jpg Kolonia Rzeszy i Olimp. Fascynujące wrzeszczańskie opowieści, czyli Gdańskie Miniatury on-line

Kolonia Rzeszy i Olimp. Fascynujące wrzeszczańskie opowieści, czyli Gdańskie Miniatury on-line

Wrzeszcz na starych pocztówkach

Ważni ludzie, historyczne ciekawostki, gdańskie miejsca i ulice. Teksty Kingi Jarockiej z dźwiękowymi komentarzami Ewy Czerwińskiej oraz zdjęciami i grafikami 3D Jana Rośka. Robi się ciekawie, a to za sprawą interaktywnych gier Gdańskich Miniatur.

 

Oprócz tego wykłady wzbogacone wyjątkowymi archiwalnymi fotografiami na kanale YouTube – Jan Daniluk odsłania wrzeszczańskie tajemnice osiedla Kolonia Rzeszy oraz ulicy Wajdeloty.

 

Korab, Neptun czy Stoczniowiec? 

Ile dzielnic administracyjnie było w Gdańsku w 1954 roku? Miasto podzielono na trzy duże części: Śródmieście, Portową i Wrzeszcz. Długo dyskutowano o wydzieleniu Oliwy, ale formalnie przyjęto to rozwiązanie dopiero w 1992 roku. Kowacze – cóż to za nazwa? Tak miało nazywać się Przymorze, które jednak przyjęło nazwę od budującej tam spółdzielni mieszkaniowej.

Balton, Korab, Neptun, Stoczniowiec, Jantar, Lodmor, Tormor i Olivia – to konkursowe  propozycje nazwy nowego obiektu. Hala sportowo-widowiskowa mieszcząca dwa lodowiska nazywa się Olivia od 1972 roku. To tylko część z oliwskich ciekawostek przygotowanych przez Instytut Kultury Miejskiej w interaktywnej grze Gdańskie Miniatury.

Zobacz: nagrania, grafiki i zdjęcia dotyczące Oliwy 

 

Wrzeszcz

Olimp, Dolarowiec, Kawalerkowiec – najsłynniejszy wrzeszczański wieżowiec, 31 grudnia 2019 roku skończył 50 lat. Powstał jako jedno z głównych założeń Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej, o której można przeczytać i posłuchać we wrzeszczańskiej edycji Gdańskich Miniatur on-line. To także ważne miejsce lokalnej rozrywki, która skupiała się w wybudowanym w 1961 roku Cristalu. W budynku działała restauracja, kawiarnia, cocktail bar. Można było chodzić na dancingi z muzyką na żywo, obejrzeć pokaz mody i wziąć udział w wydarzeniach rozrywkowych organizowanych przez Miejski Handel Detaliczny i Wojewódzką Agencję Imprez Artystycznych. 

Zobacz: architektura i historia centralnej części Wrzeszcza wokół ul. Grunwaldzkiej

 

Osiedle Kolonia Rzeszy i ulica Wajdeloty

W ramach Gdańskich Miniatur miniwykłady o różnych rejonach Wrzeszcza przygotował historyk Jan Daniluk. W pierwszych dwóch nagraniach opowiada o nazywanym do 1945 roku osiedlu Kolonia Rzeszy oraz o ulicy Wajdeloty. Przygotowywane są opowieści o Nowym Wrzeszczu, czyli rejonie ulic Kościuszki, Legionów i Chrobrego oraz zapomnianych Nowych Szkotach, czyli okolicach ulic Wyspiańskiego i Leczkowa.

Zobacz:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.