Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8b06d47e-85d3-4c1a-bb56-7d8c1e915ee7.jpg Kòło, Metrower czy Mevo. Jak będzie nazywał się rower metropolitalny? Finałowe głosowanie trwa do 22 kwietnia

Kòło, Metrower czy Mevo. Jak będzie nazywał się rower metropolitalny? Finałowe głosowanie trwa do 22 kwietnia

Ludzie z rowerami

Z ponad 1340 zgłoszonych nazw dla Systemu Roweru Metropolitalnego na Pomorzu do dalszego etapu wybrane zostały trzy propozycje, m.in w języku kaszubskim i eperanto. Internetowe głosowanie ruszyło dziś o północy. Osoby, które ciekawie uzasadnią swój wybór, otrzymają nagrody.

 

Ogłoszenie wyników 24 kwietnia 2018 r.

 

Nazwa kaszubska czy w języku esperanto?

Internauci do wyboru mają trzy propozycje, a głos można oddać tylko raz:

  • Kòło – [wym.: kłeło] Nazwa wzbudzająca zaskoczenie i ciekawość. Podkreśla regionalny charakter roweru, odnoszący się do obszaru Metropolii.
  • MEVO – W języku esperanto słowo oznaczające mewę. Na obszarze Metropolii można spotkać je niemal wszędzie. Czy zobaczymy je także na ulicach?
  • Metrower – Skoro nie ma możliwości budowy metra, będziemy mieli… METROWER. Nazwa łącząca Metropolię i rower.

Finałowe nazwy, spośród 1344 propozycji, wybrała specjalna komisja. – Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak pozytywną reakcją – mówi Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Kapituła konkursowa przy swoim wyborze kierowała się jasno określonymi kryteriami. Przyszła nazwa ma być łatwa do zapamietania, krótka i nie stwarzać trudności w wymowie obcokrajowcom. W trakcie dyskusji ze smutkiem żegnaliśmy się z takimi propozycjami, jak „Metropolitalny Pomykacz”, „YoloBike”, „Neptunello”, „Pomelo” (rower pomorski), „Merol”, „Wanoga (kaszub. „Podróż”) czy „Dorszower” – dodaje Glaser.

Głosowanie potrwa do niedzieli, 22 kwietnia. Uroczyste ogłoszenie nazwy Roweru Metropolitalnego nastąpi 24 kwietnia w siedzibie Stowarzyszenia Turystycznego Sopot. Zwycięzca wygra 6-letni karnet na Rower Metropolitalny, a pozostali finaliści otrzymają roczne karnety.

Nagrody czekają także na uczestników głosowania. Aby mieć na nie szansę, wystarczy uzasadnić wybór nazwy, na którą oddaje się głos. Komisja wybierze najbardziej kreatywne odpowiedzi i nagrodzi je m.in. miesięcznymi karnetami na wypożyczanie rowerów, biletami do kina czy gadżetami od partnerów akcji. Głosować można na stronie Roweru Metropolitalnego.

 

 

System Roweru Metropolitalnego to 3866 rowerów. Mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa oraz Pruszcza Gdańskiego w trakcie swoich codziennych podróży będą mogli skorzystać z najnowocześniejszych jednośladów, wyposażonych m.in. w moduły GPS czy elektrozamek. Wypożyczenie będzie proste i intuicyjne – przy pomocy smartfona lub karty. Będzie to najnowocześniejszy system w Polsce i Europie. Nie zabraknie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Pilotaż sytemu ruszy jesienią 2018 r., natomiast w pełni rowerem „na minuty” przejedziemy się wiosną 2019 r.

Na uruchomienie Systemu Roweru Metropolitalnego na Pomorzu przeznaczono ponad 20 mln zł, z czego aż 17 mln zł będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.