Aktualności

Kolekcja Kamila Gronkowskiego w Gdańsku

$image_alt
Muzeum Narodowe w Gdańsku, fot. mat. prasowe MNG

Wystawa „Kolekcja Kamila Gronkowskiego ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu", którą można oglądać od 12 czerwca do 19 lipca 2015 r., to rezultat wieloletniej współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku z Towarzystwem Historyczno-Literackim, Biblioteką Polską w Paryżu. Dotychczas w ramach tego porozumienia obie instytucje zrealizowały 6 projektów konserwatorsko-wystawienniczych.

Zbiory THL/BPP obejmują m.in. kolekcje rysunków, grafiki i malarstwa mistrzów obcych, mające wielką wartość artystyczną. Odbiegają swym charakterem od prac o charakterze polonijnym, przechowywanych w zbiorach paryskich Biblioteki Polskiej w Paryżu. Instytucja ta zawdzięczą je byłemu prezesowi THL-u Kamilowi Gronkowskiemu, pełniącemu tę funkcję od 1946 aż do śmierci w 1949 r. Śmiało można powiedzieć, iż Gronkowski należy do najważniejszych dobroczyńców Towarzystwa w XX w.

Podarowując cenne zbiory, Gronkowski odpowiedział na patriotyczny apel Franciszka Pułaskiego, ówczesnego dyrektora Biblioteki Polskiej w Paryżu. Na mocy testamentu z 1947 r. przekazał niezwykle interesującą kolekcję rysunków, akwarel, malarstwa oraz rzemiosła artystycznego w celu wzbogacenia instytucji po zniszczeniach drugiej wojny światowej. Zbiór ma charakter jednolity, co zawdzięczamy wiedzy i zainteresowaniom Gronkowskiego, wieloletniego kustosza zbiorów muzealnych Petit Palais w Paryżu i wielkiego znawcy rysunku i malarstwa nowożytnego.

Rysunki, akwarele i obrazy olejne wchodzące w skład kolekcji, były do 1999 r. eksponowane na wystawie stałej w pomieszczeniach Biblioteki Polskiej. Gdańska wystawa jest pierwszą od tamtego czasu ich ekspozycją, o tyle interesującą i cenną, że wszystkie prezentowane obiekty przeszły konserwację.

Eksponowana na wystawie kolekcja charakteryzuje się nie tylko wysokim poziomem artystycznym, jest też rzadkim wyjątkiem w zbiorach emigracyjnych. Wzbogaca istniejące w kraju kolekcje rysunków i akwarel mistrzów obcych, głównie XVIII- i XIX-wiecznych.

Kuratorki wystawy: Anna Gosławska-Fortuna (MNG) i Anna Czarnocka (THL/BPP)

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Kolekcja Kamila Gronkowskiego ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu

  • wernisaż: 16 czerwca 2015 r., wtorek, godz. 14.00
  • wystawa czynna: 17 czerwca-19 lipca 2015 r.

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej (sala kolumnowa)
ul. Toruńska 1
80-822 Gdańsk

Więcej:

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności