Aktualności

Kolejny krok rozbudowy lotniska. Kamień węgielny pod pirs zachodni wmurowany

Budowa pirsu zachodniego w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Budowa pirsu zachodniego w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Fot. Aleksander Olszak

Wielka inwestycja Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku nie zwalnia. 5 czerwca 2020 r. w strugach ulewnego deszczu odbyła się symboliczna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pirs zachodni Terminalu Pasażerskiego T2. Został również podpisany akt erekcyjny tej ważnej dla całego Pomorza inwestycji.

 

W uroczystości wziął udział m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Obecni byli także prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz wykonawcy robót budowlanych i Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

 

Odważna decyzja

Budowa pirsu zachodniego rozpoczęła się w październiku 2019 r. Wtedy nikt nie mógł przewidzieć, w jak trudnych czasach będzie ona realizowana. – Wielu z nas w połowie marca miało za pewne dylematy takie jak: czy mój biznes wytrzyma pandemię, co dalej robić? Ja na szczęście ich nie miałem. Nie miałem, bo moimi szefami są gospodarze-wizjonerzy – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG. – Co robi gospodarz-wizjoner? Wrzuca wyższy bieg, idzie krok do przodu. To szansa by zdominować tych, którzy czekają na to co nastąpi. Dlatego budujemy ten pirs. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że to słuszna decyzja – dodał. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z harmonogramem to budowa zakończy się w IV kwartale 2021 r.

 

Po co nam ta budowa?

Teraz w czasach pandemii, kiedy cała branża lotnicza przeżywa bardzo ciężki czas, a na lotniskach pasażerów jest kilkuset w ciągu miesiąca, można zadać sobie pytanie po co inwestować w infrastrukturę, która może obsłużyć setki tysięcy dodatkowych pasażerów. – Nie zatrzymujemy się i z jeszcze większą determinacją chcemy się rozwijać. Wbrew epidemiom i kryzysom śmiało realizujemy rozbudowę infrastruktury wierząc, że będzie ona dobrze służyła naszym pasażerom i pomagała w ich komfortowych i bezpiecznych podróżach – zaznaczył Kloskowski. Rozbudowa terminala to również: „Rozwój Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, komfort, bezpieczeństwo jego pasażerów, rozwój gospodarczy oraz turystyczny regionu, a także dobro i dostatek jego mieszkańców" jak napisano w akcie erekcyjnym.

 

Fot. facebook.com/KorporacjaBudowlanaDoraco

 

Nie tylko terminal

Budowa terminala to nie tylko ułatwienie dla pasażerów. Ma on również wielkie znaczenie gospodarcze. – Ulokowanie biznesu na terenie województwa pomorskiego jest uzależnione od jakości usług lotniczych w Porcie Lotniczym Gdańsk. Chcielibyśmy rozwijać transport publiczny, który będzie się łączył z lotniskiem, ale też z całym regionalnym systemem transportowym. Myślimy o dalszym rozwoju linii kolejowych, bo dojazd do portu lotniczego, do centrum biznesu, które powstaje na lotnisku, ma bardzo duże znaczenie – stwierdził podczas uroczystości marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Podobnego zdania była Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która stwierdziła, że: „Postępujące dwie ważne inwestycje w porcie, rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa pierwszego biurowca są także gwarantami rozwoju Gdańska".

 

Pirs Zachodni

Nowy rozbudowany terminal T2 to łącznie ponad 19 tys. mkw powierzchni. Na trzech kondygnacjach zaplanowano obsługę pasażerów podróżujących do krajów non-Schengen. W pirsie zachodnim zlokalizowany będzie centralny punkt kontroli bezpieczeństwa. Będzie też więcej punktów kontroli paszportowej oraz powstaną nowe gate'y. Na strefie przylotów komfort odbioru bagażu poprawią dodatkowe karuzele.

 

Wizualizacja pirsu zachodniego. Fot. mat. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

view szablon artykułu