Aktualności

Pociągi typu EN57 połączą Pomorze z Elblągiem i Bydgoszczą

$image_alt
(red.)

Jeszcze w tym roku na pomorskie tory trafią kolejne cztery zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne typu EN57. To efekt podpisanej dzisiaj, tj. 12 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku umowy pomiędzy województwem pomorskim a firmą NEWAG S.A., którą podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski oraz Zbigniew Konieczek, prezes Zarządu NEWAG S.A.

– Modernizacja czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych wpisuje się w cały szereg projektów taborowych realizowanych przez Województwo Pomorskie takich jak: zakup taboru do obsługi linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (10 sztuk), zakup taboru do obsługi linii Malbork – Grudziądz (4 sztuki) – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Planujemy także w ramach regionalnego programu strategicznego „Mobilne Pomorze" kolejne zakupy elektrycznych zespołów trakcyjnych (34 sztuki), czy też wsparcie dla modernizacji taboru SKM (21 sztuk). Wszystkie te działania zmierzają do wymiany na nowoczesny przestarzałego taboru, funkcjonującego w naszym regionie. Dzięki takim inwestycjom mieszkańcy będą mogli korzystać z transportu kolejowego, który charakteryzuje się najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i jest przyjazny dla pasażerów.

Fot. Sławomir Lewandowski

Pojazdy zostaną dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, w przedziałach pasażerskich i służbowych zamontowane zostaną nowe, wysokie ergonomiczne siedzenia z podłokietnikami, z wysoką odpornością na uszkodzenie (dewastację).
W każdym z pojazdów zamontowane zostaną nowe kabiny WC z obiegiem zamkniętym przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się (zgodnej z TSI PRM). Zmodernizowane EN57 wyposażone będą w nowoczesny system informacji pasażerskiej (tablice kierunkowe LED zewnętrzne i tablice wewnętrzne LCD z bieżącą informacją o trasie i lokalizacji pociągu) oraz cyfrowy monitoring wnętrza pojazdu z rejestracją obrazu. Przestrzeń pasażerska, przedziały służbowe i kabina maszynisty będą w całości klimatyzowane. Nowe EN57 posiadały będą 168 miejsc siedzących, 2 miejsca na wózki i 6 miejsc na rowery.

– Kompleksowa przebudowa Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych serii EN57 sprawi, że w niczym nie będą one przypominały swoich pierwowzorów. Znacząco zmieni się ich wygląd, komfort podróżowania oraz komfort pracy maszynisty – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes NEWAG S.A. – Standardem modernizowanych przez nas EN57 jest nowa funkcjonalna kabina maszynisty z nowoczesnym, ergonomicznym pulpitem wyposażonym w elektroniczny system diagnostyki i elektroniczny rozkład jazdy.

Wartość podpisanej umowy to 30 405 600 zł brutto. Zmodernizowane pojazdy zostaną przekazane przewoźnikowi w ciągu 110 dni od daty podpisania umowy.

Modernizacja czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych realizowana jest w ramach projektu „Zakup i modernizacja kolejowego taboru pasażerskiego o napędzie elektrycznym, do obsługi połączeń międzyregionalnych na obszarze co najmniej dwóch województw", dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 (umowa o dofinansowanie podpisana została w dniu 30 czerwca 2014 roku). Projekt obejmuje zakup i modernizację ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zakupy taboru (8 sztuk objętych projektem) zostały zrealizowane w latach 2010-2012, z czego cztery zostały już zmodernizowane w latach 2011-2012. Wartość całkowita projektu to 70,16 mln zł, kwota dofinansowania to 40,44 mln zł. Planowana modernizacja dotyczy ostatnich 4 pojazdów z projektu.

Zmodernizowany tabor, w ramach Przewozów Regionalnych, będzie obsługiwał trasy: Gdynia-Elbląg-Olsztyn oraz Gdynia-Bydgoszcz.

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka