Aktualności

Koleją na Kaszuby

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Modernizacja odcinka linii kolejowej nr 229 Glincz – Kartuzy będzie jednym z istotnych elementów składających się na projekt Pomorska Kolej Metropolitalna. Połączenie to pozwoli już w 2015 roku mieszkańcom Kartuz na przejazd pociągiem do Gdańska i Gdyni szybciej i w komfortowych warunkach.

Tę optymistyczną wiadomość dla mieszkańców Kartuz przekazał wiceminister transportu Andrzej Massel, który w towarzystwie m.in. wicemarszałka województwa pomorskiego Ryszarda Świlskiego, posła Stanisława Lamczyka, przedstawicieli PKP PLK i przedstawicieli Spółki Pomorska Kolej Metropolitalna SA oraz włodarzy Kościerzyny, Kartuz i Żukowa przejechał autobusem szynowym z Kościerzyny do Kartuz i dalej do Żukowa.

Wizyta wiceministra miała związek z rewitalizacją tzw. „Kościerskiego Korytarza Kolejowego" odcinka linii kolejowej nr 201 Kościerzyna - Gdynia, projektem komplementarnym z Pomorską Koleją Metropolitalną.

– Chciałem zobaczyć, jak przebiega rewitalizacja linii Kościerzyna – Gdynia – mówił wiceminister Andrzej Massel. – Duża część robót jest już wykonana, ale jeszcze zostałowiele do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o infrastrukturę dworcową.

Uzupełnieniem rewitalizacji dawnej magistrali węglowej jest wyżej wspomniana przebudowa 10 kilometrowego odcinka torów z Glincza do Kartuz. Pasażerowie wsiadający w Kartuzach, którzy będą mogli bezpośrednio dotrzeć koleją do Trójmiasta, przez Żukowo Wschodnie, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy.

W województwie pomorskim aktualnie realizowanych jest kilka ważnych inwestycji kolejowych. Zakończenie tych prac sprawi, że nasz region będzie lepiej skomunikowany wewnątrz i na zewnątrz, szczególnie w kierunku Warszawy.

Wiadukt kolejowy na linii Kartuzy - Żukowo.
​Fot. Sławomir Lewandowski 

– Województwo pomorskie jest liderem jeśli chodzi o inwestycje kolejowe. Oprócz rewitalizacji linii kolejowej z Gdyni do Kościerzyny, trwa modernizacja magistrali Warszawa – Gdynia oraz linii kolejowej Reda – Hel – mówił wicemarszałek Ryszard Świlski. – Do tego należy dodać budowę węzła komunikacyjnego w Śródmieściu Gdańska oraz budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Już za dwa lata mieszkańcy Kaszub zyskają wygodne i szybkie połączenie do Gdańska i Gdyni. Perspektywa unijna na lata 2014-2020, jak zauważył wiceminister Massel, pozwala pomyśleć także o innych kluczowych dla lokalnych społeczności liniach kolejowych w obszarze naszego województwie.

Sławomir Lewandowski

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka