Fot. Gazeta Wyborcza

Kociewski borowik szlachetny w zalewie octowej

Przygotowanie:

Borowik szlachetny w zalewie octowej podawany jest jako wykwintna przystawka do mięs i zakąsek. Podawany na „ostro" z aromatyczną cebulką i przyprawami, jest bardzo wyrazisty w smaku.;Konserwowanie zwane marynowaniem polega na utrwalaniu grzybów na drodze sztucznego ich zakwaszenia przy pomocy zalew octowych zwykłych lub korzennych. Marynaty z grzybów są to marynaty ostre, muszą wykazywać końcową koncentrację kwasu octowego (mlekowego lub mieszaniny kwasu octowego i mlekowego) nie mniejszą niż 3%. Ważnym czynnikiem trwałości marynat jest racjonalne ich przygotowywanie, jakość opakowania i przechowywania. (…) Do marynowania bierzemy grzyby młode, jędrne, bez najmniejszego zaczerwienia (…) Szczególnie dobrym smakiem odznaczają się marynowane małe borowiki (…) Grzyby należy dobrze oczyścić (…) obciąć trzony (…) Po oczyszczeniu obgotowujemy grzyby około 10 do 15 minut w wodzie z solą… (I. Guirard, 1956).Uwagi:

Kociewiacy uważają, że borowik szlachetny to najwspanialszy i najsmaczniejszy grzyb, który na Kociewiu nazywany jest królem grzybów. Tajemnica charakterystycznego smaku kociewskiego borowika szlachetnego w zalewie octowej tkwi w sposobie przygotowania zalewy. Właściwe proporcje składników używanych do zalewy octowej powodują, że kapelusz borowika nie odkształca się, zachowuje właściwą barwę oraz charakterystyczny smak.

Na liście produktów tradycyjnych od 24 kwietnia 2007 r.

 Trudność: Prosty

Jak podawać?

Borowik szlachetny w zalewie octowej podawany jest jako wykwintna przystawka do mięs i zakąsek. Podawany na „ostro" z aromatyczną cebulką i przyprawami, jest bardzo wyrazisty w smaku.