Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c44bfa4e-7a6d-4fc5-a5fd-1d824ea495de.jpg Kochasz? Nie ryzykuj. Nawet łyk alkoholu w ciąży może być groźny dla dziecka. Akcja informacyjna przy molo

Kochasz? Nie ryzykuj. Nawet łyk alkoholu w ciąży może być groźny dla dziecka. Akcja informacyjna przy molo

Kobieta w ciąży

Fundacja na Rzecz Dziecka i Rodziny Fascynacja zaprasza do udziału w obchodach Światowego Dnia Świadomości FASD w Gdańsku. W programie m.in.: porady laktacyjne, informacje o tym, jak zdiagnozować FASD, joga dla pań oraz specjalna sesja zdjęciowa. Przygotowano też atrakcje dla najmłodszych. Wydarzenie odbędzie się w okolicach molo w Gdańsku-Brzeźnie w niedzielę, 8 września 2019 r.

 

Dzień Świadomości FASD w Gdańsku jest obchodzony od kilku lat. Chodzi o uświadamianie, jakie mogą być konsekwencje picia alkoholu w czasie ciąży dla płodu.

 

Co będzie się działo?

Przy molo w Gdańsku-Brzeźnie, w najbliższą niedzielę, w godz. 10.00-14.00, odbędzie się wspólna akcja Fundacji Fascynacja i spółki Copernicus. Na plaży będą dwie strefy. Jedna dla rodziców, a druga dla dzieci. W tej dedykowanej rodzicom, poza profilaktyką FASD, będą też porady profesjonalnych położnych ze Szpitala św. Wojciecha i Szpitala im. M. Kopernika, które wspierają mamy w karmieniu piersią i prowadzą poradnie laktacyjne. Swoim doświadczeniem w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej podzieli się też ratownik medyczny. Będą informacje o tym, jak zdiagnozować dziecko z płodowym zespołem alkoholowym (FAS) oraz jak maluchowi i jego rodzinie pomóc. Ponadto, dla pań odbędą się zajęcia z jogi. Atrakcją będzie plenerowa sesja zdjęciowa dedykowana kobietom w ciąży i matkom z dziećmi. A zwieńczeniem akcji będzie przygotowanie kalendarza na 2020 r. ze zdjęciami z sesji (wykorzystane zostaną zdjęcia z uzyskaną zgodą na udostępnienie wizerunku). Natomiast w strefie dla dzieci będą zabawy sensoryczne, malowanie i puszczanie baniek. Każdy maluch otrzyma też zdrowy poczęstunek.

 

Trochę historii

Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości FASD wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Toronto i Tucson z płodowym zespołem alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Chodziło o uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma też zwrócić uwagę społeczeństwa na występowanie problemu na świecie. FASD jest najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec. Dotyka ok. 1 na 100 osób w Ameryce Północnej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 r. w Auckland w Nowej Zelandii. Wtedy o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w kościele metodystów. Kolejne obchody Dnia FAS odbyły się w Australii, RPA, USA, a następnie przeniosły się do Europy.

Obchody Światowego Dnia FAS w Polsce odbyły się w 2001 r. Lędziach na Śląsku  z inicjatywy Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski przy wsparciu miejscowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Natomiast od 2014 r. obchodzimy dzień FASD.

 

FASD to spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych, które jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

FASD charakteryzują: uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa oraz wady rozwojowe m.in. serca i stawów. Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, koordynacją ruchową, zaburzeniami mowy, relacjami z ludźmi czy przestrzeganiem norm społecznych.

Deficyty związane FASD wpływają na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Najcięższą formę uszkodzeń jest płodowy zespół alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego, wstępują też: prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa oraz długość ciała), dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej i brak górnej czerwieni wargowej). Ponadto, do często występujących cech fizycznych należą: małogłowie (mikrocefalia), spłaszczona środkowa część twarzy, krótki i zadarty nos, mała żuchwa, niesymetrycznie osadzone uszy oraz zmarszczka nakątna w kąciku oka.

 

Światowy Dzień Świadomości FASD

  • 8 września 2019 r., niedziela, godz.10.00-14.00
  • przy molo w Gdańsku-Brzeźnie

 

Światowy Dzień Świadomości FASD_plakat

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.