Aktualności

Poznaj „Kobiety z muralu”. Powstał specjalny serwis o bohaterkach Solidarności

Jeden z filarów przystanku PKM Strzyża. Fot. Marcin Szumny
Jeden z filarów przystanku PKM Strzyża. Fot. Marcin Szumny

Na początku lipca 2019 roku na przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Strzyża został odsłonięty mural, na którym można zobaczyć kilkadziesiąt kobiet – bohaterki Sierpnia '80. By przybliżyć ich, historie, życie i działalność powstał specjalny serwis internetowy Wysokich Obcasów. Są tam wywiady, biografie i zdjęcia Kobiet Wolności.

 

Serwis Wysokich Obcasów Kobiety Wolności powstał w partnerstwie samorządu województwa pomorskiego i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Rola kobiet w Solidarności

W serwisie, poza biografiami bohaterek Sierpnia'80, można znaleźć kilka artykułów, które dotyczą tych kobiet. Dzięki tekstom można poznać nie tylko zaskakujące szczegóły ich działalności, ale też życie rodzinne czy dalsze losy. Kobiety wypowiadają się także o czasach współczesnych. Są już m.in. teksty o Alinie Pienkowskiej-Borusewicz i Annie Budny-Liberek.

W środę, 31 lipca 2019 r. ukaże się kolejny materiał o Barbarze Szubert, która założyła Solidarność w swoim zakładzie pracy – Rejonie Dróg Publicznych w Chełmie. Była wiceprzewodniczącą regionu chełmskiego Solidarności. Sprowadzała bibułę, współtworzyła biuletyn. Dziś ma 74 lata i tak wspomina tamte czasy: „Nigdy nie sądziłam, że wolność to coś tak wspaniałego. Móc wszystko powiedzieć, być wolnym człowiekiem. To mnie oszołomiło. Już wiedziałam, że nigdy wolności nie dam sobie odebrać. Nawet w zamknięciu". Zamknięta została w stanie wojennym, a w więzieniach siedziała do lipca 1982 r.

Zob. serwis Wysokich Obcasów Kobiety Wolności.

 

Kobiecy mural na PKM Strzyża

Na powierzchni ponad 400 mkw przedstawionych zostało łącznie kilkadziesiąt kobiet. Są wśród nich zarówno powszechnie znane postacie, jak Anna Walentynowicz, Joanna Duda-Gwiazda, Alina Pienkowska czy Henryka Krzywonos, oraz takie, które dzięki muralowi mają szansę być ponownie przypomniane i docenione.

Bohaterki namalowane zostały na filarach pod przystankiem PKM Gdańsk Strzyża, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że to one były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Na pierwszym filarze jest ich kilka, na kolejnych coraz więcej, a na ostatnim cały tłum. Mural wpisuje się obchody Święta Wolności i Solidarności.

Zob. Przyszła pora na „Kobiety z muralu". Można je zobaczyć na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości